Урвенна

За романтичною назвою села ховається доволі прозаїчне пояснення. На східній околиці села розташувалися болотища з назвою Урва :)

Урвенна згадується 1497 роком як Урвіяна, а як Урвяна згадується у 1583 році в поборовиму реєстрі Луцького повіту.

У ХІХ ст.

У центрі села розташовані руїни заїзду середини XIX століття.

Так а що ж про палац в Урвенні?

Палацик зведений до 1828 року. Він двоповерховий

Палацик в Урвенній гримів на всю околицю — як через милу оку архітектуру, так і через внутрішнє оздоблення, що разом з англійським парком, що оточував палац, формувало чудову цілісність ансамблю і гарно утримувалося, разом з маленьким селом біля маєтку з витягнутими в рядочок маленькими хатками з мурованими коминами і акуратними городами обабіч ґанків, які рясніли квітами.

спогади польський поет-романтикШимон Конопацький, які наводить РОман Афтанази при описі палацу .

Останніми власниками була онучка Віталіса - Корнелія та її чоловік Адольфом Омеціньський.

1877 року було оформлено купчу між власницею палацу Корнелією та 57 чехами-колоністами. А самі виїхали до Парижу, і більше ніколи не поверталися. Люди з Чехії, в основному робітничих професій, приїхали в Урвенну організувавши тут свою колонію. До речі так й іменувалося Урвенна Чеська та Урвена Влосцянська . Вони жили цілою комуною в маєтку Недбале ставлення до розкішного палацу вражало - парк вирубали на дрова, в приміщеннях розділили , щоб в кожного була своя кухня, тож вже псування інтер'єрів. Потім родини хотіли мати власне окреме житло, почалися прибудови та індивідуальні будинки.

Зараз, в стінах палацу та флігелю, як вже зазначалося діє Урвенський психоневрологічний інтернат. Тому територія закрита.

Мітки: Рівненська область, палаци, руїни,