Що подивитися в Запоріжжі, архітектурні та історичні пам'ятки
- Острів Хортиця - Острів козацької слави, національний історико-культурний заповідник
- Запорізький обласний краєзнавчий музей. Мурована будівля колишнього дворянського зібрання. Адреса: вулиця Троїцька, 29/16
- Будинок лікарні і пологового притулку Г.Б. Бера. Зведений будинок у 1911–1912 рр. Адреса: вул. Святого Миколая (Артема), 27/12
- Будинок жіночої гімназії, 1902–1903 рр. Нині це будівлі корпусу Запорізького національного університету. Адреса: вул. Гоголя, 62/31
- Будинок чоловічої гімназії, 1910р. Нині Запорізький національний університет. Адреса: вул. Жуковського, 66
- Будинок першої теплоелектростанції. Тепер тут розміщується Запоріжжяобленерго. Східна група по обслуговуванню побутових споживачів.Адреса: вул. Поштова (Горького), 73
- Житловий будинок Коппа. Зведений будинок у 1880 році Нині тут протитуберкульозний диспансер №1. Адреса: вулиця Сергія Серікова, 28
- 9-й квартал соцмістечка. Будівлі зведені у 1929-1934 рр. безперечно своєю архітектурою заслуговують на увагу допитливого туриста.
- Свято-Покровський Собор. Покровський собор - головна православна святиня Запоріжжя. Храм був відновлений на місці підірваного більшовиками великого пятиглавого мурованого Покровського собору. Територію колишнього храму обладнали під парк "Комсомольський". Новий храм відновлювали відповідно старим фотографіям та описам як зовнішній вид, так й інтер'єри. Адреса: проспект Соборний, 37
- Замок Вальмана. Будівля була зведена на кошти меноніта-промисловця Андреаса Вальмана. Ця місцевість називалась Верхня Хортиця, і тут жили німці переселенці. Вальману належало заводи. Його дружина Катріна опікуючись дітьми керувала будівництвом цієї споруди, яка призначалася як дитячий садок для німецьких діток. Сьогодні стан будівлі аварійний, потребує негайної реставрації та головне ремонту! Викликає велике здивування, що тут розташовано районний відділ освіти. Хоча можливо розміщення тут контори хоч якось спасає будівлю від повної руйнації. Адреса: вул. Розенталь 7
- Школа для дівчаток-меноніток. Школа для дівчаток-меноніток була побудована наприкінці ХІХ століття. Будівля одна з найгарніших в Запоріжжі. Адреса: вулиця Істоміна, 20
- Пам'ятник кошовому атаману Йосипу Гладкому Адреса: вул. Жуковського, навпроти будинку 55
Коротка історична довідка
Запоріжжя відоме з давніх часів. Цей край знав і скіфів, і гунів. Старовинні поселення на острові Хортиця датуються археологами Х ст. до н.е. Свого часу це був й фортифікаційний пост, де часто відбувалися бої слов'ян зі степовими народами. Вважають, що саме тут загинув київський князь Святослав.
В ХVI ст. тут було засновано Запорізьку Січ. До наших днів звісно не збереглися фортеці, лише вали, а природні балки названі на честь деяких козаків. Коли Запорізьку Січ було знищено, в 1770 році було створено селище - Олександрійський форштадт. Також на Хортиці була колонія німців-меннонітів
В березні 1921 року назва Олександрівськ була змінена на Запоріжжя. В 1927 році було закладено перший камінчик Дніпрогесу, і вже в 1932 гідроелектростанція запрацювала. В результаті побудови Запорізької ГЕС було знищено багато природних ландшафтів, затоплено історичні островки.
Хортиця
Великий прекрасний острів посеред могутнього Дніпра, зі скелистими та піщаними берегами, вкритий зеленими лісами. Хортиця має не тільки історичне але і природне значення, на її території дуже багато цікавих рослин.
Перші поселення відносяться до періоду палеоліту та мезоліту. Археологічні дослідження показують що завжди острів був заселений і в неоліті (7-3 тис до н.е.), також тут жили племена епохи бронзи (3-2тис. до р. Х.), залишивши про себе пам'ять у культових спорудах та похованнях. В VII ст. до н.е. на острові з'являються скіфи, потім гуни, авари, хазари, печеніги, половці, монголо-татари. Як бачимо в основному тут було кочове населення, це залишилось у назвах річок, курганів, місць. На сьогодні залишилося близько 50 поховальних курганів . А ще Хортиця славиться тим, що з островом пов'язані Запорізькі козаки. Перше укріплення на острові було побудовано Дмитром Вишневецьким у 1556р. Козаки жили на Хортиці, і у кожного були свої ділянки, які мали назви. Великі земляні фортифікаційні укріплення були побудовані в 1736-1739р - в період росыйсько-турецької війни. Після знищення в 1775 р. Запорізької Січі, землі острову було роздано під "дачі" чиновникам, офіцерам. Потім було подаровано князю Потьомкіну. З 1789 р. на Хортицю переселили німців-менонітів з Данцигу. На той час, деякі козаки ще залишалися на острові і жили в своїх будиночках, займалися риболовлею та охотою. От такий собі історичний нарис.
Зараз трохи географії
Довжина острова 12,5км, ширина 2,5км. Загальна площа 2650га. Північна частина дуже висока та скелиста. Острів поділяє Дніпро на дві великі течії - Старий Дніпро та Новий Дніпро. Біля острову знаходяться маленький острів Разстебін (на честь козацького рибалки Разстеби) та великий Байди (який мав назви Мала хортиця, Вирва, Канцеровський) довжина 350м, ширина 170м. На території острова знаходяться озера та річки.
Точно звідки пішла назва острова не встановлено. За краєзнавцем В.Г. Фоменко, назва походить від імені Георгій - та племенами скіфів, які оброблювали землю "георга". Сучасна назва зустрічається в давньоруських літописах і пов'язана з походом руських дружин на половців в 1103р.: "...и поидоша на коних и в ладьях, и придеша ниже порог и сташа в Протовчех и в Хортичим острове". Отже назва може походити від слів "Орта" - середина, "Хорс" - сонячний бог у язичників, "хортиця" - собака борза, "Хортос" - луга з грецької.
Капище на Брагарні
Між балками Молоднягою та Совутиною було виявлено на реконструйовано мегалітичне капище періоду бронзи (2 тис до н.е.). Тут давні люди стежили за рівноденням, сонцестоянням. Недалеко від балки Молодняги було знайдено три капища, які означають культ того, що все живе пішло з яйця. Перший вівтар у вигляді змія, котрий обернувся навколо яйця, другий велике 7-ми метрове яйце, в середині якого був похований служитель цього культу. Третій вівтар - 4-ри метрове яйце, в якому розташовано було глиняний глечик.
Скелі Три Стовпи
Складаються з трьох окремих скал - Диван або Крісло Катерини, Середній Стовп та Похилий. Проходи між ними називаються Воротами. Існує така легенда, пов'язана з назвою Дивану Катерини: "під час подорожі до Херсону у 1787р. відвідала Хортицю сама Катерина ІІ." Але Ніколи Катерна на скелі не зупинялася. А на другій скалі, теж за переказами, в глибокий ямці козацькі в пекучі дня варили галушки. Третя назва утворилася просто від форми скелі. До середини 19 ст. скелі Три Стовпи поєднувались з підвищеною частиною Хортиці піщаним простором, порослим деревами і кущами, який було змито великою повінню.
Острів Дубовий
Знаходиться в північної сторони Хортиці перед Дніпрогесом. Острів мов би лежить на воді, за це дістав іншу назву як Черепаха. Ще називають острів Тополиним.
На лівому березі знаходилось урочище Сагайдачного. Люди пов'язують його з самим гетьманом, але за переказами тут жив козак Сагайдай. Перед урочищем виступали дві скелі Дурна та Середня (скеля Сагайдачного). на Дурній скелі за часів козаччини карали винних козаків. Вона прогрівалась і була такою гарячою що не можна було стояти босим. Існують такі версії назви "Дурна". Перша пов'язана з розташуванням - стоїть по дурному, незручно. Друга версія, пов'язана з тим, що за легендою тут було Петром І покарано козаків які приєдналися до Мазепи. І інша версія пов'язана з тим що тут був лазарет під час війни 1763-39рр. Козаки інфекційні хвороби називали дурними. Інша скеля - Середня була цікава тим, що на ній був камінь схожий на люльку, також там був ще цікавий камін у формі крісла. У 1883 р. два олександрівських мешканця висадили у повітря "ліжко" і від нього не лишилось жодного каменя. Дві скелі - Дурна і Середня були значно пошкоджені під час будівництва Дніпрогесу та шлюзу.
Скелі Охи-Вздохи
Колись напроти німецької колонії в руслі Нового Дніпра лежав невеликий острів. Його який змило у 1820 р. Зараз можна спостерігати лише каменів видніється на тому місці, які називають скелі Охи-Вздохи. Назва походить від полегшення, які виривалися у людей, як долали страшні пороги.
Скеля Ушвива
За народною легендою "…на цій скелі козаки, коли їм нічого було робити, вошей били". ЇЇ вигляд відповідав легенді - вона була вкрита мохом та лишаєм, і виглядала як залисина, яку об'їли паразити. Зараз на скелю спирається міст Преображенського з Хортиці на лівий берег.
Взагалі, багато на що є подивитися на Хортиці. Також на острові розташовано музеї, серед них цікавий "кінний театр" - там вам покажуть різні захоплюючи трюки, "козацьке подвір'я".
Скелі Три Стовпи
Складаються з трьох окремих скал - Диван або Крісло Катерини, Середній Стовп та Похилий. Проходи між ними називаються Воротами. Існує така легенда, пов'язана з назвою Дивану Катерини: "під час подорожі до Херсону у 1787р. відвідала Хортицю сама Катерина ІІ." Але Ніколи імператриця на скелі не зупинялася. А на другій скалі, теж за переказами, в глибокий ямці козацькі в пекучі дня варили галушки. Третя назва утворилася просто від форми скелі. До середини 19 ст. скелі Три Стовпи поєднувались з підвищеною частиною Хортиці піщаним простором, порослим деревами і кущами, який було змито великою повінню.
Острів Дубовий
Розташований в північної сторони Хортиці перед Дніпрогесом. Острів немов би лежить на воді, за це дістав іншу назву як Черепаха. Ще одна назва острова - Тополиний.
На лівому березі розташувалося урочище Сагайдачного. Люди пов'язують його з самим гетьманом, але за переказами тут жив козак Сагайдай. Перед урочищем виступали дві скелі Дурна та Середня (скеля Сагайдачного). на Дурній скелі за часів козаччини карали винних козаків. Вона прогрівалась і була такою гарячою що не можна було стояти босим. Існують такі версії назви "Дурна". Перша пов'язана з розташуванням - стоїть по дурному, незручно. Друга версія, пов'язана з тим, що за легендою тут було Петром І покарано козаків які приєдналися до Мазепи. І інша версія пов'язана з тим що тут був лазарет під час війни 1763-69рр. Козаки інфекційні хвороби називали дурними. Інша скеля - Середня була цікава тим, що на ній був камінь схожий на люльку, також там був ще цікавий камін у формі крісла. У 1883 р. два олександрівських мешканця висадили у повітря "ліжко" і від нього не лишилось жодного каменя. Дві скелі - Дурна і Середня були значно пошкоджені під час будівництва Дніпрогесу та шлюзу.
Скелі Охи-Вздохи
Колись напроти німецької колонії в руслі Нового Дніпра лежав невеликий острів. Його який змило у 1820 р. Зараз можна спостерігати лише каміння від скель, які видніється на тому місці. Назва походить від полегшення, які виривалися у людей, як долали страшні пороги.
Скеля Ушвива
За народною легендою "…на цій скелі козаки, коли їм нічого було робити, вошей били". ЇЇ вигляд відповідав легенді - вона була вкрита мохом та лишаєм, і виглядала як залисина, яку об'їли паразити. Зараз на скелю спирається міст Преображенського з Хортиці на лівий берег.
! Взагалі, багато на що є подивитися на Хортиці. Також на острові розташовано музеї, серед них цікавий "кінний театр" - там вам покажуть різні захоплюючи трюки, "козацьке подвір'я".
Меморіально-туристичний комплекс "Скіфський стан"
кургани, три з них справжні, їх вік сягає дві тисячі років. Також на території рекоснтруйовано ще 8 курганів.
лапідарій викладений у вигляді магічного кола зі кіммерійських, скіфських, половецьких скульптур, також жорна, хрести, коліній стовпи. Це все артефакти зібрані по всій Запорізькій області.
Лапідарій із менонітських пам'яток
2019 року на Верхній Хортиці співробітниками Національного заповідника було знайдено чимало пам'ятників на менонітських похованнях. У квітні 2021 року розпочали створення лапідарію, він має розташуватися поблизу реставраційного цеху.
Верхня Хортиця. Розенталь. Меноніти
Коли ми згадуємо про Запоріжжя - асоціативний ряд одразу налаштований на славетне козацьке минуле – острів Хортиця та, звісно, на потужне промислове місто з відомою величезною ГЕС. А от про історичний район Розенталь туристи часто й не знають. Воно й не дивно. Пам’ять про першу колонію німецьких менонітів – Верхню Хортицю старанно знищували ще при Радянському Союзі, як і про існування самих менонітів. В цьому районі збереглися будівлі зведені в стилі німецького модерну. Яскравий приклад цього стилю - так званий «замок» Вальмана.
Будівля була зведена на кошти меноніта-промисловця Андреаса Вальмана. Ця місцевість називалась Верхня Хортиця, і тут жили німці переселенці. Вальману належало заводи. Його дружина Катріна опікуючись дітьми керувала будівництвом цієї споруди, яка призначалася як дитячий садок для німецьких діток. Сьогодні стан будівлі аварійний, потребує негайної реставрації та головне ремонту! Викликає велике здивування, що тут розташовано районний відділ освіти. Хоча можливо розміщення тут контори хоч якось спасає будівлю від повної руйнації.
Школа для дівчаток-меноніток була побудована наприкінці ХІХ століття. Будівля вважається однію з найгарніших в Запоріжжі.