Лемеші

Лемеші - батьківщина родини Розумів, найвідомішими представниками якої були Олексій Розумовський – граф та фельдмаршал, а також таємний чоловік імператриці Єлизавети та його брат – Кирило – гетьман Лівобережної України, генерал-фельдмаршал, сенатор. Так склалася доля, що, народившись в простій родині ці два чоловіки здобули собі і славу, і багатства. На знак вдячності Богу їх мати фундує храм Різдва Богородиці в Козельці, звідки і почався славетний шлях старшого її сина Олексія.

А в рідних Лемешах біля могили свого чоловіка Григорія  Наталя Розуміха спорудила 1755 року церкву на честь трьох святителів – Григорія Богослова, Василя Великого та Іоанна Златоуста.

Церква трьох святителів

50.995653, 31.139196Точні координати

Козелецький собор будувався за проектом Андрія Васильовича Квасова, а не як приписують цей шедевр українського бароко до робіт Вартоломея Растреллі.

Авторство  ж лемешівського храму не встановлено. Існує припущення, що це теж міг бути Андрій Квасов.

 

Церква споруджена в стилі з рисами класицизму, і це дає більш вірогідним припущення, що авторство належить все ж таки до Семена Карліна. Під його керівництвом завершували будівництво дзвіниці храму.  Але багато хто з українських мистецтвознавців вважає, що церква зведена за проектом  Іваном Григоровичем-Барським.

 

В плані церква має рівно гілковий грецький хрест, кінці якого дуже малі, ззовні стіни дуже прості, декору мінімум, лише невеликі пілястри, прості карнизи.

1875 року до західного боку прибудували  наметову дзвіницю та притвор. Таким чином церкву розширили.  Потім прибудову знесли. Оригінальність храму була порушена

Інтер’єр вишуканий, має високе барокове ліплення карнизів і капітелей. В церкві був дуже високомистецької роботи вівтар, він дещо перекликався з козелецьким собором, але був набагато скромнішим. Ікони, які містилися в іконостасі, належали пензлю художника А. Воскобойникова. Вівтар не зберігся, за свідченням місцевого священика о. Павла , його знищили в "післявоєнні роки".

 

В процесі відновлення на стінах були ікони-фотографії та образи, які принесли парафіяни з власних домівок. Церква нажаль не має своїх старих ікон. Всі образи прикрашені рушниками. В храмі міститься ікона Трьох Святителів, яку подарували нащадки Розумовських, які приїжджали кілька разів на свою історичну батьківщину.

 

На 2007 рік храм має гарний новий іконостас, добрий ремонт в середині.  У червні 2020 храм мав не дуже гарний зовнішній вигляд. Вартує опікатися будівлею ліпше, адже храм у Лемеші входять в одну з туристичних перлин Чернігівщини!

 

Будинок земського училища

50.993769, 31.138906Точні координати

Будівля училища побудована на кошти нащадка роду  Камілла Львовича Розумовського () за проектом відомого українського зодчого, інженера - Івана Якубовича у 1910 році.

 

 

Вартує зазначити що за проектами Івана Матвіойвича Якубовичатакож створені:

• Міське училище ім. Гоголя у Чернігові
• Інститут фізичних методів лікування у Чернігові
• Народний дім у м. Городні
• Сільські будинки на Чернігівщині

Камілл Розумовський проживав в Австрії, декілька разів він навідувався на батьківщину своїх предків. Одну з мандрівок він здійснив на власному авто разом зі своїм сином(уявіть масштаби такої мандрівки на початок ХХ ст.!). Він надав кошти й на відновлення палацу в Батурині, також виділив гроші і на будівництво земського училища.

Приурочене відкриття на честь Наталі Розуміхи- матері гетьмана Лівобережної України. Училище було зведене на місці, де стояв будинок, де жили Розумовські Кирило та Олексій.

 

 

 
 

Будівля яскравий приклад українського народного стилю чи то українського модерну. Вікна та двері зі зрвізаними верхніми кутами. Будинок прикрашений кахляними вставками. Головний вхід - у вигляді великого ґанку з двома колонами, підлога ще зберігла плитку

Цікавий факт, що при будівництві школи ледь не вперше в Україні використані збірні залізобетонні конструкціїї.

Мітки: Чернігівська область, Церкви, міська архітектура