Василівка

Sightseeing. Цікаві місця Що глянути

«Лігво вовка» Палац-садиба Дубецьких-Панкеєвих.Петропавлівська церква. Гарний та живописний вид на палац та озеро відкривається з траси Одеса-Тираспіль.

 

Історична довідка Історична довідка

Село засноване на місці татарського поселення Каная Мурза або Каная Мурзи, саме під такою назвою згадується у 1770 році. У «Відомостях Чорноморського війська» за 1791 рік на цьому місці згадується поселення на Барабойній.  На початку 19-го століття село згадується під назвою Шостка, або Шестаково. Остання назва села походить від власника генерал-майора Василя Дубецького, який побудував в селі палац-садибу та звів церкву.

Маєток Дубецьких-Панкеєвих «Лігво вовка»

Координати палацу 46.616270, 30.298062 на карті Google

Поневічена перлина Одещини - архітектурний комплекс садиби Дубецьких містить палац, парк, рештки фонтану. Все це знаходиться у досить занедбаному вигляді. Поруч з рештками садиби знаходиться ставок, який раніше відносився до території маєтку. Було також декілька господарських споруд. І, як не дивно, поруч був ліс, що теж входив до великого маєтку. Ліс був вирублений ще під час Громадянської війни (1917-1921рр.).

Останнім власником маєтку був Сергій Панкеєв, який проходив лікування у Зигмунда Фрейда. Доктор шануючи лікарську таємницю в своїх працях називає Сергія Костянтиновича «людиною-вовком». Він виїхав з території Російської імперії. Помер у 1979 році у Відні.

 

 

З 1917 по 1920 приміщення маєтку займало відділення міліції (НКВД). Після 1920 року тут було влаштовано житлові кімнати для мешканців села. З часом в палаці були розміщені адміністративні кабінети, клуб та кінотеатр.

Починаючи з 1991 року садиба стала занепадати. Саме місцеві мешканці розтягували пам'ятку на шматки - хто двері, хто рами, розбивали стіни - тягнули цеглу. На початку 2000-х обрушилася і головна західна стіна центрального корпусу. Те, що ми бачимо в руїні - справа рук людей. Сподіваюся, що їх нащадки, розуміють, що туристична інфраструктура та наявність живої архітектурної пам'ятки та ще з нальотом містичності «Лігво вовка», принесуть куди більше грошей, аніж крадена цегла. Unicuique secundum opera eius!

 
 

Церква святих апостолів Петра і Павла

Координати храму 46.611686, 30.301512 на карті Google

Петропавлівська церква, зведена у 1846 році поміщиками Дубецькими, та стала їх родовою усипальнею.

 

 

 Як доїхати до Василівки

Село Василівка знаходиться у Белявївському районі на відстані в 40 км від обласного центру,  поруч проходить траса Одеса-Тираспіль.  Автобуси у напрямку Василівка відходять з автостанції "Привоз2, приблизне перебування в дорозі складає 50 хвилин. 

Мітки: палаци, церкви, руїни, Одеська область