Городок

Свято-Миколаївський жіночий монастир

50.685600, 26.174018Точні координати пам'ятки на карті Google

Власницею Городка була княгиня Анастасія Гольшанська, яка відома як фундаторка "Пересопницького Євангілія". У 1556 році, після смерті свого чоловіка Кузьми Івановича Заславського із роду князів Острозьких, вона прийняла чернецтво під ім’ям Парасковія, і стала ігуменею Свято-Троїцького монастиря в Ізяславлі.

 

Анастасія Гольшанська дарує Городок Києво-Печерському монастирю. Так було засновано православний монастир. Протягом XVI ст. Городок - резиденція єпископів, митрополитів та архімандритів.  Ця резиденція київських владик на острові в Городку була місцем частих зустрічей Київських  митрополитів з іншими владиками.

З 1730р Городок переходить у власність уніатського митрополита Афанасія Шептицького. У 1740 р. він зводить на острові муровану церкву св. Миколая в стилі українського бароко.

Храм мав вівтар високої художньої роботи та розписами в українському стилі. Митрополит обдарував церковними речами, богослужбовими книгами, церковними дзвонами - справжнім шедевром людвисарного мистецтва львівських майстрів. Біля храму у 1772 р. вибудувано двоярусну дерев'яну дзвіницю, яку було реставровано у 1883 р. Нижній її поверх був одночасно воротами до церковного маєтку.

Після другого розподілу Польщі монастир було закрито, як уніатський. А землі подаровані Катериною ІІ графу Естергазі. Тоді будівлі монастиря був перетворений на палац. На першому поверсі обабіч просторого вестибюлю, поділеного колонами на дві частини, створено анфіладу парадних приміщень. Будівля з барокового стилю була перероблена на класичний. При новому власнику бароні Рудольфу Штейнгелі в ансамбль споруд додаються декілька корпусів. Миколаївська церква діяла як приходська.

З приходом Радянської влади у 1939р церква була закрита, й тут розміщається кістково-туберкульозний санаторій. З 1992 року тут відкрито жіночу обитель. Влітку тут діє готель для прочан.

Зараз монастир належить Рівненській єпархії УПЦ (МП)

 

 

 

Мітки: