Пустовійтівка

Чому обов’язково треба мандрівнику завітати в Пустовійтівку? Село однозначно багате на пам’ятки, а ще це батьківщина останній кошовий отаман Запорозької Січі (народився біля села на хуторі) - один з небагатьох українців - канонізованих Православною Церквою як Петро Багатостраждальний або праведний Петро Калнишевський!

З історії села

Походження назви села має дві версії: від прізвища козака Пустовійта, який заснував тут перше поселення. За іншим переказом, село населяли переважно козаки на чолі з сільським отаманом. Тут мешкало лише декілька родин селян, вони не мали свого старшого – війта і тому були приписані до сусіднього поселення, де переважали селяни. Тому село і отримало свою назву від того, що посада війта була відсутня
Цікаво, що поруч існувало село Війтівка. Але військовий загін московського царя у 1629 році знищили Війтівку.
Але історія села ще давніша, неподалік розташований скіфський курган, пам'ятка природи — пагорб Золотуха.

Що можна цікавого подивитися в Пустовійтівці, і чому її треба включити в перелік населених пунктів в подорож по Сумській області?


Миколаївська церква

Церква на честь святителя МиколаяКоординати церкви 50.778922, 33.567426
Цегляна церква на честь святителя Миколая була зведена у 1900—1906 рр. Храм п’ятикупольний, до західної частини церкви примикає чотириярусна дзвіниця.

Пам’ятник Петру Івановичу Калнишевському

Портерт останнього кошового отамана Запорізької Сечі Калнишевського ПетраКоординати 50.776649, 33.565810
Пам’ятник останньому кошовому отаманові був встановлений у 1991 році з нагоди 300-річчя від дня його народження.
Це цілий меморіальний , який є складовою державного історико-культурного заповідника «Посулля».
Основною метою створення історико-культурного заповідника «Посулля» - збереження, розвитку й популяризація пам'яток історичного району Посулля, який охоплює територію Роменського та Недригайлівського районів Сумської області. Заповідник багатий на історичні та природні пам'ятки Сумщини. Думаю, вартує перерахувати, що входить до складу заповідника:
Роменський район:

 1. Роменський краєзнавчий музей — заснований у 1919 році, є значним зібранням матеріалів з природи, історії та культури Посулля (збірка нараховує близько 40 тисяч експонатів, 10 тисяч фоліантів);
 2. пам'ятник Тарасові Шевченку в Ромнах;
 3. археологічне городище «Монастирище» в районі Ромен;
 4. Меморіальний комплекс останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського в селі Пустовійтівка, що включає:
  1. ) дерев'яну Свято-Троїцьку церкву;
  2. ) пам'ятник Петру Калнишевському;
  3. ) Музей Петра Калнишевського —
 5. Посульські кургани — група скіфських курганних некрополів;

у Недригайлівському районі:

 1. Недригайлівський краєзнавчий музей — був заснований у 2006 році, містить зібрання матеріалів з історії та культури Недригайлівського краю
 2. літописне місто Попаш поблизу Недригайлова.
 3.  у селі Хоружівка:
  1. ) садиба поета Олекси Ющенка;
  2. ) Меморіал жертвам Голодомору;
 4. пам'ятник мамонту в селі Кулішівці.:

Музей Петра Калнишевського

Будинок культури де розміщено експозиція музею на честь Петра КалнишевсьогоМузей заснований у 2005 році на базі діючої виставки Роменського краєзнавчого музею «Легендарний кошовий». Експозиції музею розміщено в будинку культури.
Координати 50.780006, 33.576278

Вітряк 19 століття

Деревяний вітряк 19 століттяКоординати: 50.781506, 33.584325

Церква Святої Трійці

Координати 50.781004, 33.585591
Унікальна пам’ятка Пустовійтівки , фактично тепер візитка села - храм Святої Трійці була побудована у 1773 р. коштом уродженця села Петром Івановичем Калнишевським. Храм пережив стільки історичних подій, й віно Другу Світову пережив, правда після неї став сільським клубом, другий ярус церкви було знищено… А потім складом, а з 80-их рр. почала руйнуватися. За роки незалежності будівля церкви – пам’ятка архітектури – ще більше занепала. І тільки у 2004 роках за ініціативи Президента України Віктора Ющенка храм почали реставрувати. Відновлювали церкву за старовинним способом: без єдиного цвяха! Храм освятили на Покрову 14 жовтня 2006 року (УПЦ КП)
В Троїцькій церкві зберігалося подароване Петром Калнишевським напрестольне Євангеліє в коштовній оправі, тепер воно зберігається в Роменському краєзнавчому музеї.

Мітки: Сумська область, , Церкви, Дерев’яні храми, Вітряки