Більче-Золоте

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого

В Більче-Золотому знаходиться одна з найбільших печер Європи - Вертеба, а ще тут знаходиться гарний костел-усипальня Сапегів, зведений у неоготичному стилі, парк.  А колись тут, неподалік каплиці був палац, зараз на його місці стоїть будинок культури.

 

Історична довідка Історична довідка

В літописах місто згадується з 1482 р. На околицях Більче Золотого виявлено найдавніше на Тернопільщині поселення середнього палеоліту, два поселення трипільської та черняхівської культури. Неподалік від села знаходиться відома печера Вертеба.

Колись тут був замок, закладений в XVI ст. Літні мешканці, розказували автору сайту у 2005 році, що пам'ятали вежу та підземелля, які були засипані у 70-х рр. ХХ ст.. Вежу розібрали. Один з мешканців села ще згадував, що вежу оточував рів, в якому повинна була бути вода.  Старий замок живе в топонімі пагорбу – «Башта».

Більче-Золоте належало таким відомим родинам як Язловецькі, Потоцькі, й останніми власниками стала – родина Сапєгі.

Костел-усипальня Сапегів

48.778680, 25.882807Точні координати на карті Google  

Костел-капличка закладена в 1839 році як усипальня родини Сапєгі (Сапега). Знаходиться прямо на території парку. Побудована в псевдоготичному стилі. Під час Першої світової був значно пошкоджений. В крипті храму були поховані Леон Сапєгі і його доньки Ізабела

На 2005 рік костел був під реставрацією.

 

 

 

 

Неподалік від костелу-усипальні знаходиться будівля сільського клубу. На цьому місці – був палац. 

Біля клубу ви ще можете побачити в землі рештки фундаменту палацу. Доречи, камінь з замку був використаний для будівництва палацу у 1866. Місцеві багато речей повиносили собі з того палацу, коли його розбирали

Нажаль все, що лишилося від колишнього гарного маєтку родини Сапєгів лише вищезгадана усипальня, брама та парк

 

Парк пам'ятка садово-паркового мистецтва "Більче-Золотецький"

48.779111, 25.881713Точні координати на карті Google 

Парк був розбитий ще за часів перших власників Більче – родини Потоцьких. В парку налічується 46 видів дерев. Серед них є два тюльпанових дерева (ще є тюльпанове дерево в Ірпені). Квіточки, які ростуть на цих деревах дуже схожі на справжні тюльпани, але маленькі! Прогулюючись затишними алеями можна знайти дві сосни, діаметр яких складає близько одного метру метр, а ще оцтове дерево, японська айва.

 

 

Печера Вертеба

48.788889, 25.871389Точні координати на карті Google 

 

Належить до найбільших печер у Європі, довжина підземних ходів — 9021 м (за іншими даними — 8 550 м). Середньорічна температура у печері 9—10° за відносної вологості 92—100 %.

 

Церква  святителя Миколая

48.774473, 25.872905Точні координати на карті Google

 

Мурована церква була побудована у 1871 році. При будівництві використовувався камінь з решток замку ;(  Розписи в храмі 1912 році виконав відомий  художник Модест Сосенко.  Його авторству належали розписи та ікони у храмах: розписи та іконостас церкви Святої великомучениці Параскеви в Пужниках (нині село Тлумацького р-ну Івано-Франківської обл.; 1906—07, втрачені), у церкві Воскресіння Господнього в Тлумачі, у церкві Воскресіння Господнього в Печеніжині (1907—08, знищені), у церкві Архангела Михаїла в Підберізцях (нині село Пустомитівського району Львівська обл.; 1908—09), у церкві Святого Миколая в Золочеві (1911—13), у церкві Воскресіння Христового у Рикові (нині с. Поляни Золочівського району Львівської обл.), Успенської церкви у Славську (нині смт Славське Сколівського району Львівської обл.; 1909, за участю Юрія Буцманюка, цинічно знищені парохом храму о. Андрієм Петришин – священиком Української Греко-католицької Церкви при підтримки славської релегійної громади), актової та концертної зал Вищого музичного інституту ім. Миколи Лисенка у Львові (1913).

Розписи Модеста Сосенка в Миколаївській церкві Більче-Золоте, нажаль, не збереглися.

 

Мітки: Тернопільська область, Костели, парки, природна пам'ятка, печери