Грушівка - Александркроне - Alexanderkrone

Колишнє менонітське поселення  Олександркроне (німецькою Alexanderkrone) колонії Молочна нагадує про себе у сучасній Грушівці, що на Запоріжжі, лише старими будинками німецької колонії та старим, вже не діючим, млином цікавої архітектури. Ця споруда беззаперечно повинна мати статус пам'ятки місцевого значення.

Це зараз важко уявити, що колись у Грушівці було аж 11 компаній, це й млини, й цегляний завод, й продуктовий магазин і тому подібне. А Грушівки тоді й не було, а було тут німецьке поселення менонітів з претензійною назвою Олександркроне, тобто корона Олександра. Засновано було 1857 року 220 мешканцями. Вже на 1859 рік поселення мало 40 будинків, кількість мешканців не змінилася, що вказує на практичність та наполегливість. Спочатку завести господарство, побудувати будинки, а потім вже нові дітки. 

 

В Alexanderkron діяло дві школи.  Центральна була заснована 1905 року. Школа «4 класу» пізніше – 1912 року, в ній навчалося 52 школярів.  

Будівля гарної центральної школи за радянські часи служила будинком для приїзжих робітників, але з часом вона була розібрана на цеглу ;(

 

 

 

У поселенні був молитовний будинок. Він не зберігся.

 

 

Стара менонітська церква

47.048037, 35.814607Точні координати пам'ятки на карті Google 

Також була церква. Зараз в ній діє православна церква. Недоречна маленька вежа  на даху точно вказує на належність певної гілки християнства. Менонітська церква була побудована 1890 року. Спочатку релігійна громада належала до Маргенау. З появою молитовного будинку громада відокремилася.

 

Сільрада розмістилася в колишній приватній клініці доктора Бюттнера. Клініка займала ліву частину будівлю, а у правій розміщувалася аптека доктора.

 

Пусткою стоїть й колишній магазин Koops, в підвалі якого навіть вогнища розводили ;(

Колишня лікарня, можливо, пологовий будинок виглядає схожим на звичайний житловий будинок. Ще декілька років тому він був не в дуже гарному стані. Зараз він пофарбований, хоча і виглядає занедбаним.

 

Невідоми (?) руїни посеред поля

47.045760, 35.797087Точні координати пам'ятки на карті Google 

 Перед в'їздом із західного боку до села Грушівка, автор сайту запримітила в полі руїни  трохи незвичної форми. Ніби дві вежі сімські близнюки.  Це старовинні силосні вежі. 

Тут робився силос для тварин.

 

Ну і нарешті головна памятка Грушівки - Alexanderkrone

Ну от ми й підібралися до останньої та безумовно ефектної споруди села – млина.

Старий голандський Млин - головна пам'ятка села Грушівка

47.046811, 35.823761Точні координати пам'ятки на карті Google   

 

 

Зараз з трьох млинів вцілів лише один. Александркронівський (Олександркронівський) млин був зведений менонітами за голандським типом побудови. Вітряк діяв до 1952 року. І лише руйнівничий вогонь припинив його життя, забравши у вічність дах з вітрилами. 

Нині ці залишки гордо височиють серед поля, приваблюючи тільки-но відкривших для себе туристів визначних місць менонітської спадщини території Дикого Поля.  

Заглянемо всередину вітряка. Там зберігся деревяний каркас з деякими металевими частинами, також головний вал та частина передач.  

 
 

 

Мітки: Запорізька область, Церкви, промислова архітектура, млини