Обитель-в'язень серед лісу
Виникнення Домницького монастиря пов'язане з переказом про знаходженні у лісі чудотворної ікони.
На сторінці Менського краєзнавчого музею ім. Покотила, зустріла більш розгорнуту версію легенди. Коротко наводжу.
У середині XVII століття у лісі вже існував скит, який після нашестя татар у 1654 році був ними спалений та повністю знищений.
У 1680 році сліпа дівчина Домна уві сні чула наказ піти та знайти ікону Божої Матері у лісі, що неподалік від їх Березни. Домна розповіла мамі. І зимового ранку вони рушили до лісу, та матір загубила доньку через негоду. Домна лишилася наодинці безпомічною, і раптом почула «Гряди по мене!». Дівчинка слабо відповіла: «Я сліпа і не знаю, куди іти». І почула: «Підніми голову і побачиш». Домна підняла голову і ... прозріла - вона побачила високого на сосні сяючу ікону. Через три роки ченці переносили ікону до Березнінського храму, ікона поверталася у ліс, так продовжувалося декілька років. Поки святий образ не було лишено у лісі. Монахи побудували для служб та літургій біля образу капличку.
Обитель-в'язень серед лісу
Монастир заснований Мазепою. У 1798р. монастир був відновлений графом І.О.Кушельовим-Безбородко. За перші радянські роки тут був притулок для душевнохворих, потім навіть Свято-Параскевиевский жіночий монастир! Він проіснував до 1952р. Був закритий і на території було розмішено виправну колонію, яка існує і досі. Зараз монастир функціонує. Настоятель монастиря - Архимандрит Варфоломей.
Монастирський ансамбль складався з:
- Миколаївська церква
- Надбрамна церква-дзвіниця та огорожа
- Собор Різдва Богородиці.
- Трапезна церква Параскеви П’ятниці
- Корпус настоятеля
- Келії
Монастирський ансамбль складається з:
- Миколаївська церква
- Надбрамна церква-дзвіниця зведена у 1774 р.
- Собор Різдва Богородиці.
Зведений за проектом архітектора Дж. Кваренгі у 1800-1806рр. В соборі влаштована усипальня Кушельових-Безбородько. - Трапезна церква Параскеви П’ятниці
- Корпус настоятеля
Храм Різдва Богородиці прикрашали чотириколонні портики тосканського ордеру, потім ці портики знищили. Храм чотиристопний, в об’ємі майже куб. На циліндричному барабані купол у формі навіпсфери. В соборі влаштована усипальня Кушельових-Безбородько.
Церква св.. Параскеви зведена у теж в класичному виді, вона однобанна.
Храм Петра й Павла був зведений 1846 року на кошти княгині Прозоровської, на місці старого цвинтарного, який був ще дерев’яним.
Важка доля монастиря у радянський період
За перші радянські роки тут був притулок для душевнохворих, комунна, інтернат для дітей-інвалідів. У період 1941 -1952 рр обитель відновилася і тут діяв потім навіть Свято-Параскевський жіночий монастир! Потім його було закрито, під приводом ремонту. Потім був тубдиспансер. На фото 60-их рр ХХ століття можна побачити що собор ще мав портики з колонами, дах, на якому росли вже дерева. З 1983 рр на території монастиря було розміщено виправну колонію ( яка на паперах існує і досі!). В соборі влаштували майстерню, а будівлю трапезної церкви Параскеви використовували як їдальню.
Звісно, що збереженням будівель ніхто й не опікувався.
Відродження Домницького монастиря
З 1996 року був відновлений Домницький чоловічий монастир, але на той час з будівель повернули лише церкву св. Параскеви. Все решта лишилося на території зони, обнесеної парканом, вишками, та колючим дротом. Хоча в’язні тоді вже жили на поселенні по навколишніх селах. А в зоні невідомо чи лишився навіть обслуговуючий персонал. Лише охорона?
2011 року монастирю віддали у користування храм Різдва Пресвятої Богородиці, який був повністю відреставрований. Перше богослужіння у ньому відбулося у липні 2016 року. Тим не менш, на територію до собору потрапити вільно досі неможливо. Хоча в літню пору начебто там ведуть служби (за достовірність останнього авторка сайту не ручається, хоча, дуже б хотіла скористатися такою можливістю побувати там)
29 лютого, 2020 року внаслідок пожежі дуже постраждала церква св. вкм. Параскеви. Горів купол, приміщення всередині. Фотографії з мережі освітлюють масштабність втрати.
Як дістатися до Домницького монастиря
До монастиря можна дістатися авто, або велосипедом. Від Березне, що розташоване на автошляху Чернігів-Новгород-Сіверський звертаєте у напрямку населених пунктів Гребля та Миколаївка. Між ними і розташувалася Домниця. Загальний шлях 11 км від повороту в Березній.
Криниця
Десь неподалік є криниця з святою цілющею водою. Поки до неї я не доїхала.