Рихли

Sightseeing. Цікаві місця Давня місцина Рихли

У давній Рихловському монастирі тільки з десяток років тому знову зажевріло чернече життя. А взагалі в Рихлах чудова мальовнича природа, вартує прогулятися повз ялинкову алею та відвідати стару чернечу печеру

Пустинно-Миколаївський монастир

Історія та легенда про виникнення монастиря

Дерев’яна церква св. Миколая була зведена у 1585р. Монастир же з’явився набагато пізніше - у 1666 р. за клопотанням чернігівського полковника Василя Многогрішного за благословенням Лазаря Барановича. Першим ігуменом монастиря був о.Серапіон. А монахів-пустельників спочатку було троє: Євстафія, Елісія та Іллія.

Починаючи з 40-х рр. XVIII ст. за вказівкою імператриці монастир отримував 500 карбованців кожен рік.

В монастирі з’являються кам’яні споруди. Так 1743 року розпочалося будівництво барокового собору Миколая Чудотворця. У 1754 році ще недобудований храм був пошкоджений пожежею. 1760 року собор було освячено.

У 1749 році було зведено муровану церкву влкмч. Федора Стратілата. У 1817 її було значно перебудовано. У 1757р споруджено муровану церкву св. Миколая. При чому престол був зведений на пеньку того дерева, на якому згідно переказу було знайдено ікону. За монастирськими стінами у 1767р зведена дзвіниця з церквою Іона Предтечі.
На 1771 рік проживало 6 ієромонахів, 6 ієродіаконов, 1 трапезний, 18 монахів.

Легенда про виникнення монастиря

«Бортник, який збирав мед диких бджіл, прямо у лісі на дереві побачив ікону св. Миколая. Він приніс ікону додому, але вже зранку ікони не було. Він знайшов її знову на тому ж самому дереві, де вперше побачив її. Ще два рази він пробував лишати ікону в себе. На місці появи ікони було зведено спочатку каплицю (правилися служби 9 травня та 6 грудня), а потім дерев’яну церкву св. Миколая. В цій лісовій церкві правив службу священик з найближчого села. Якось священик полінувався піти відслужити і ліг спати. Уві сні прийшов до нього св. Миколай, який докоряв йому за лінощі. Прокинувшись після цього сну, священик закричав "Рихло, рихло, везіть мене до ікони". Можливо, священик навчався десь в Польщі, бо саме польською він кричав слово "швидко".» Далі легенді перетворюється з билини на небилицю. «Нібито священик вже біля ікони прийшов до тями, але службу відслужити не зміг. Замість нього ангел на конях привіз іншого священика з Новгорода-Сіверського. Ангел з конями як несподівано з’явився, так і зник. А інший священик і відслужив службу. Звідси і пішла назва Рихловська ікона та монастир, який виник пізніше - Рихловський.»

Печера

За територією монастиря був скит, який складався з печер-келій. За словами місцевих, під землею існувало ледь не ціле місто з печер. Нібито ці підземні ходи, довжиною в багато километрів тягнуться до Десни та окільних сел.

Було досліджено печеру, яку місцеві називали "Новою". Вона доволі простора, довжиною у 100м, в печері всього одна келія, де зберігалися мощі святого. Як згадують старожили, то ще до закриття монастиря мощі зберігалися у маленькому ковчезі зі скляною кришкою. Ця печера була зроблена для паломників. Дослідникам вдалося визначити вік її появи - XVIII-XIX.

Цар-дуб

Неподалік від монастиря у лісі росте дуб. Народна назва цар-дуб. Він ще живий, а всередині пустОта. Видно сліди від вогню. Всередині на кору причеплені іконки.

Багатовіковий дуб

Ботанічна пам’ятка природи «Багатовіковий дуб» площею в 0,01 га був створена ще 1964 року з метою охорони та збереження унікального дуба, чий вік понад 400 років. Діаметр стовбура складає 1,8 м, а висота сягає 24 метрів.

Від монастиря до печер веде ялинкова алея - неординарна памятка природи. Довжина алеї приблизно складає 170 м. Дерева сягають заввишки понад 30 метрів. Раніше налічувалося 100 дерев, на жаль сьогодні залишилося 77 ялин. заввишки понад 30 м. Раніше алея вела до монастирських печер, які були викопані на схилах ярів і балок. Тепер для віруючих обладнана одна печера. Чи я помиляюся?

Мітки: Чернігівська область, монастирі, пам'ятки природи, печери,