Більшівці

Bołszowce

Sightseeing. Цікаві місця Що є цікавого у Більшівцях

Більшівці (Bołszowce) - провінційне затишне містечко на Галичині. Тут мальовничі краєвиди, час тут ніби застиг, у колишньому палаці Корнелія Кшешуновича діє лікарня, а костел тішить своєю недавньою реставрацією. А ще тут є...

  • цікаві будинки-камяниці
  • ратуша
  • є церква
  • давній цвинтар
  • колишня синагога
  • залишки іудейського кладовища

Костел та Санктуарій Матері Божої Більшівецької

Головна прикраса села є костел Благовіщення. Одна з найгарніших пам’яток Галичини 18ст за радянські часи перебувала в стадії руйнації. У 2002р було розпочато реконструкцію костелу та монастирських келій.

Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bołszowcach - офіційний сайт монастиря

Палац Кржечуновичів

Сучасний палац був зведений на місці старого, знищеного під час Першої Світової війни. Перший палац був зведений попередніми власниками - родиною Малевських. Новий палац був зведеий за проектом Тадеуша Мокловського, хіміка за освітою та брата архітектора Казиміра Мокловського (Kazimierz Julian Mokłowski), хоча можливо в джерелах пробігла помилка ?

Польський історик та дослідник польської історико-архітектурної спадщини, Роман Афтаназій, докладно описав архітектурні особливості палацу у своїй багатотомній праці «Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolitej» (том VII). Він зазначав, що головний фасад був не настільки презентабельним як парковий. Фронтальна частина була прикрашена гербами родини Кшечуновичів. Парковий фасад однозначно цікавійше завдяки великій терасі, яка оточена кам'яною балюстрадою зі сходами з обидвох боків і з'єднувалися в одну велику.З тераси було видно прекрасний краєвид на парк та околицю. В палаці інтер'єри прикрашали родинні портрети та вишукані різбляні меблі у стилі рококо, більшість яких після Першої світової війни власники вивезли до Львова. Окремої уваги заслуговував парк, розбитий в англійському стилі. Парк прикрашала широка алея з рожевих акацій, яка вела до головного входу.

Нажаль, зараз територія дещо запущена. В приміщеннях палацу до 90 - их рр ХХ ст. розміщувався корпус більшівської лікарні. Зараз це будинок для людей похилого віку.

На жаль, зараз територія дещо запущена. В приміщеннях палацу до 90 - их рр ХХ ст. розміщувався корпус більшівської лікарні. Зараз це будинок для людей похилого віку.

Церква Різдва Христового

Зведена за проектом Васила Нагірного у 1905 році на місці старого дерев'яного храму. Церква Різдва Христового була побудована на кошти тодішнього власника містечка Валеріяна Кржечуновича ( Walerian Krzeczunowicz )

Колишня синагога

За одними джерелами на цьому місці була синагога. А за іншими - це і є багаторазово перебудована синагога. В Більшівцях на кінец ХІХ - початку ХХ ст. проживала доволі чисельна іудейська громада. Декілька уламків від надгробків з іудейського цвинтарі - все, що лишилося від колишнього великого цвинтаря. Не так давно колишні мешканці села, родина Попик, встановила пам'ятник-меморіал у пам'ять про тих євреїв, що тут жили і тут загинули від рук нацистів.В часи Другої Світової близько двох тисяч іудейських мешканців Більшівців були розстріляні, а решту відправили до концентраційного табору Белжец

Ратуша

Старий Будинок

У Більшівцях багато старих будинків. Вартує походити, порозглядати. Але цей - якийсь особливий. Правда?

Археологічні дослідження у Більшівцях

Археологічні дослідження на в урочищі Кути виявили залишки поселення кінця VI тис. до н.е., поселень трипільської культури. Також було знайдено ритуальний комплекс з двох поховальних ям. В одній з них знайшли скелет собаки та три людські черепи без щелеп. В другій ямі - скелет 35-річної жінки. Біля її скелету знайдені також щелепа якоїсь тварини, 4 ікла кабана, мідний ніж та намистина. Археологічні дослідження біля Більшівців стверджують що тут існувало поселення періоду неоліту.

Мітки: Івано-Франківська область, костели, палаци, синагоги, міська архітектура, будинки, церкви, палаци та садиби, костели, кірхи та реформаторські храми, синагоги та кенаси,