Киселі

Історична довідка

Невелике село Киселі розташовано трохи відсторонь траси Староконстянтинів - Житомир. У XVI ст. ці землі належали князям Острожським, тоді воно мало назву Кисилей і відносилося до Остропольскої волості як маєток Констянтина Острожського. Перша згадка датується 7 грудня 1601р. у звіті Криштова Щуки та Станіслава Янковського Луцьцкому міському суду про села, які були спустошені та спалені татарами у 1593 р.

За Колбушовською транзакцією від 1753р це село, як і інші села Кульчинецького ключа дісталося від останнього Острожського ординату князя Януша - Олександра Сангушко - князю Антонію Любомирському, старості Казимирському. Але ті вже за десять років продають Киселі Юзефові Урбановському. Наступними власниками Киселів стають Крашевські.

Юзеф Крашевський - польський письменник, публіцист, видавець, історик, філософ, польський та український громадський і політичний діяч.

Юзеф Крашевський був засновником та директором Житомирського театру. В Житомирі зберігся будинок, в якому проживав Ю. Крашевський з 1847 по 1858 рік.

Багато подорожував, вів щоденники, надавав описи архітектурних споруд, пейзажів краю та одягу подільських селян. Свої враження він виклав у «Спогадах Полісся, Волині й Литви» (1840 р.), «Картинах з життя й подорожей» (1842 р.). А про подорожі Поділлям детально оповів у «Спогадах Одеси, Єдиссана і Буджака: Щоденник поїздки в 1843 році».

Маєток в Киселях Юзеф Крашевський отримав у спадок після смерті Ельжбети Урбановської - тітки його дружини - Софії Вороничівни. В Киселях у 1854 році Людвік Метцель, майстер паркового мистецтва, закладає парк. Поруч у 1856 році зведено палац. Але подружжя тут довго не перебувало. Маєтком в Киселях займається син Крашевських – Францішек. Вони в 1883 році Киселі продають Яну Кантову Глембоцькому з Лашок.

В Киселях була дерев’яна церква великомученика Димітрія, побудована на кошти селян 1758 року. Поруч стояла й дерев’яна дзвіниця на мурованому фундаменті.

Палац Крашевських

Будівля палацу невелика, скромної архітектури.

Будівництво палацу розпочала ще Урбановська, а закінчує Юзеф Крашевський у листопаді 1856 року. Посередині розміщена триповерхова вежа. У ній письменник мав бібліотеку, а стіни прикрасив своїми картинами. Вхід до палацу розташований під балконом, який тримається на двох колонах. Інший фасад прикрашений ризалітом.

Мітки: Хмельницька область, палаци, палаци та садиби,