Кримки

Церква Святої великомучениці Параскеви

Церкву заклали у 1909 році, фундаторкою храму стала власниця села - поміщиця Марія Чорнолуцька

Раніше, в Кримках, існувала дерев'яна церква Святої Трійці, зведена на кошти власника села у 18 ст. Івана Дембовського. Наступна власниця села, поміщиця Пеньковська реконструювала храм у 1820 році.

На 1914 рік було завершено будівництво цегляного храму, Це був досить типовий проект притаманний звичайному єпархіальному храму.

Церкву освятив священик Григорій Миколайович Грушевський, чий батько доводився троюрідним братом видатному українському історику Михайлу Грушевському. Протопіп Грушевський був приходським священиком ще при Свято-Троїцької церкви, він був призначений служити в Кримках ще у 1899 року.

У роки радянської влади церква змогла вижити, хоча у 1939 році було вилучено дзвони, під час Другої Світової, коли була німецька окупація, церква була діючею. Продовжувалося це до 60их. У 1963 році будівлю перетворили на комору, а у 80-их хотіли підірвати. Спасло лише те, що за підрахунками, щоб підірвати, потрібно було багато вибухівки, але від такої кількості могли постраждати навколишні будівлі – житлові будинки та школа.

Храмове свято 10 листопада на день великомучениці Параскеви.

Як дістатися до села Кримки

Легше за все - власним автотранспортом: з автомагістралі Н-14 Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв по Т-1209 Новомиргород-Олександрівка до Голикового, далі С-121520 Голикове-Кримки. Дорога на 2015 рік була досить нормальною.

З райцентру Олександрівки курсує автобус "Олександрівка-Родниківка", але по вівторках, четвергах, п'ятницях та неділях. Церква знаходиться майже в центрі села, неподалік від клубу. Завжди ппитайтеся у водія скільки у вас є часу до відправки автобуса назад до райцентру.

Біля Кримків знаходиться село з цікавою колишньою назвою Еразмівка, а тепер Розумівка, де знаходиться у досить хорошому стані (на 2015 р.) Церква Воздвиження Чесного Хреста. Ця церква є усипальницею для родини генерала Раєвського. Цікава архітектура церкви та природа навколо вартує того, щоб заїхати!

Мітки: Кіровоградська область, церкви,