Ясинуватка

В селі зберігся панський маєток, руїни палацу, колись гарного, а тепер забутого

Палац Вінберга

Палац зведений 1870 року в стилі еклектики з неоготичною романтичною вежею. Останніми власниками були родина Вінбергів (чи Винбергів). Василь Федорович Вінберг був генерал-майором, його дружина Елисавета Аннекова була донькою поміщика з Талої Балки. Подружжя жило в Петербурзі. На літо перебиралися Вінберги до Ясинуватки. Після смерті чоловіка, Елисавета ніби лишилася жити в цьому палаці.

За радянські часи палац націоналізували розмістили дитячий будинок, школу. Потім у будівлі містився гуртожиток. Наприкінці 90-их будівлю хотіли передати церкви, щоб влаштувати монастир. Але не судилося. 2004 року палац перетворився на руїну внаслідок пожежі.

КОли я була у 2015 році, улітку, вже під кінець дня, то залізти всередину ще було неможливо. Стан памятки був жахливий. На 2020 рік з фотографій інших мандрівників зауважимо, що стан палацу тільки погіршується. Кажуть , що всередині є залишки підлоги мозаїки, та трохи орнаменту. Мені ж вдалося побачити крізь вікно лише радянські розписи

Фото палацу з дрону за 2021 рік

Напроти палацу знаходиться стара будівля, за радянські часи тут був сільський клуб. А от коли була побудована ця споруда - цікаво, можливо це був флігель маєтку?

Як дістатися до Ясинуватки

До Ясинуватки з Олександрії ходить автобус. Розклад треба взнавати заздалегідь. Але з Олександрії на Бандурівку автобус відправляється о 13:00. Він за 50 хвилин дістається Ясинуватки. У вас є деякий час (приблизно з півгодини), щоб швидко оглянути палац і поїхати назад на автобусі який буде повертатися з Бандурівки в Олександрію. Важливо , ці всі маневри узгоджувати з водієм автобусу.

Тому найліпше це їхати подивитися палац в Ясинуватці власним авто. Окрім палацу в Ясинуватці, можна таки заїхати за одно в Бандурівку, також подивитися Бандурівський вугільний розріз, Морозівський кар'єр, заповнений водою неймовірно яскравого кольору, помилуватися природою цих місць.

Де зупинитися?

В Ясинуватці нема туристичної інфраструктури. Тому якщо ви плануєте тут розміститися на ніч, то це тільки наметом. Або потрібно повернутися в Олександрію в готель.

Мітки: Кіровоградська область, палаци, руїни, палаци та садиби,