Садиба Бельського

Колишня дача Хрущова

Дві садиби Більського та парк

Маєток Октавіана Більського у районі Кмитового Яру зводився у останнє десятиріччя ХІХ ст. Тоді ще помічник аптекаря купив ділянку в 2,4 га і за проектом Миколи Казанського. Будинок мав два бічних ризаліти, які переходили у вежоподібні об'єми, увінчані банями зі шпилем. Вуличний фасад - чоловий прикрашений у неоренесансному стилі: орнаментом, фестонами та гірляндами, жіночими голівками, пілястрами. Будинок мав велику залу, шість кімнат, ванну, кухню, чотири груби. В особняк вели два входи , парковий фасад мав терасу.

Пізніше, коли Більський мав вже власну аптеку, він зводить ще один особняк за проектом того самого архітектора. В тому самому стилі, але трохи скромніший та трохи менший. Цей будинок він здавав двом родинам. В особняку було розташовано дві п'ятикімнатні квартири, з кухнями й передпокоями, та мав окремі входами з торців будинку.

Парк маєтку Більського

Тут затишно та спокійно. Це було моє улюблене місце для прогулянки чи читання книг , коли я були при надії. Взимку тут теж добре. Приготуйте корм для пташок ;)

Радянський період маєтку Більського

Маєток націоналізували. Парк ще встиг до 30-их років побувати місцем відпочинку для людей. Після 30-их років тут почало хазяйнувати НКВД. Звівся високий паркан, кажуть, навіть зупинятися поблизу них було небезпечно. А в садибі у 1934-1937 рр. розмістився кривавий кат - комісар держбезпеки УРСР Всеволод Балицький. Саме за цей період був обладнаний парк, як зазначалося вище. Також обладнано кімнати, в тому рахунку і багатими меблями. Балецького розстріляли як ворога народу.

До Другої світової війни тут розмістили... піонерський табір для дітей співробітників НКВС.

У звільненому Києві у 1943 сюди навідується Микита Хрущов. Він робить це місце своєю резиденцією. В головному будинку жив сам Хрущов з родиною, у другому будинку жила обслуга. Микита Хрущов любив це місце, особливо парк. Після його переїзду до Москви, садиба лишилася резиденцією перших секретарів ЦК. Останнім партійним мешканцем був Петро Шелест. У 1972 році Шелеста було усунуто з посади. А Щербицький (наступний голова) переїхав до резиденції в Межигір'я. Там на місці давнього монастиря створили резиденцію для глав ЦК. З часом, садибу віддали Інститут Педіатрії та Акушерства, а в парку знову можно прогулюватися простим людям.

Мітки: Київ, будинки, садиби, будинки Києва, палаци та садиби,