Татарка та гора Щекавиця

Sightseeing. Цікаві місця Загадкова Татарка

Татарка - історична місцевість Києва, названа так від етнічної групи її мешканців - нижньогородських татар, які займалися переважно торгівлею та миловарінням. Вони оселилися в районі сучасної вулиці Татарська та на Подолі поблизу Житнього ринку.

Що цікавого нам приготувала прогулянка Татаркою?

  • особняк на вулиці Багговутівська
  • гарна мечеть на вулиці Лук'янівська
  • старі будинки на вулиці Овруцька
  • дерев'яна та цегляна стара забудова на вулиці Олегівська
  • особняк на вулиці Отто Шмідта
  • особняк та старі будинки на вулиці Тропінін
  • гора Щекавиця та її краєвиди, та гора Юрковиця
  • старовинні київські цвинтарі: Йорданський, Старообрядницьке кладовище Мусульманський цвинтар
  • найзагадковіший Смородинський узвіз та печери
  • найстаріша дерев'яна церква Києва Свято-Макаріївський храм
  • сквер Гайдара Алієва - мальовничий зелений шматочок сходу в Києві

Особняк Козаровського (особняк полковника Бенсона)

вулиця Багговутівська, 14

Будинок був зведений на початку ХХ ст. Садиба належала полковнику Бенсону, після нього власником став дворянин Козаровський. Інформації щодо імені архітектора та скульптора поки не знайдено. Але як вважає Михайло Кальницький, історик та києвознавець, це міг би бути тандем архітектора Ігнатія Ледоховського та Федора Соколовського.

Будинок Олександра Козаровського був одним з найгарніших на Лук'янівці та Татарці та зразків модерну. Після націоналізації, будівлю було віддано під клуб заводу "Укркабель". На жаль, більшість оздоблення було збито та знищено. Зараз колишній особняк належить клініці естетичної та реконструктивної рінохірургії Grace. Його було реставровано, кажуть, згідно оригінальним кресленням. З декору збереглися скульптурна композиція на фасаді - воїн з мечем та дама з щитом.

вулиця Овруцька

"Якимось дивом на цій пожвавленій вулиці, прокладеній 1869 р. саме під такою назвою, досі збереглася низка одно-двоповерхових кам'яниць, зведених наприкінці XIX ст. Скромні п'яти-семивіконні "взірцеві" фасади в цегляному декорі, з традиційно бічним входом, з садочками позаду вишикувались по "червоній" лінії Овруцької вулиці." так описують будинки на Овруцькій в книзі "Особняки Києва" її автори Ольга Друг та Дмитро Малаков. Деякі з них ще мають досить пристойний вигляд, деякі було відремонтовано, а деякі доживають свій вік та перебувають у аварійному стані. Отже, пройдемося цією вулицею.

вулиця Тропініна

Особняк, Тропініна, 6

На вулиці Тропініна ще є декілька цікавих будинків.

Декілька років тому будинок №1 був ще нефарбований. Зараз він ремонтований і тут розміщаються деякі установи.

Великий будинок за адресою Тропініна, 10 - будівля колишньої Києво-Лук'янівської жіночої практичної школи домоведення. В цю школу поступали дівчата віком від 13 до 16 років. При школі діяв пансіон. Тобто дівчата могли жити при школі, були і учениці, що жили вдома. Дівчата були з різних родин, були і дворянки, мещанки, селянки, доньки військових. Мета - навчити веденню господарства, також дівчата вивчали закон божий, основи приро­дознавства, спів

Досить цікавим є особняк Казимира Котунського, розташований за адресою Тропініна, 6

На жаль, не зважаючи на статус пам'ятки місцевого значення, особняк зведений 1889 року у стилі неоренесанс у поганому стані. Фасад прикрашений двома ризалітами. Гарненький балкон в аварійному стані.

Будинок, як не дивно, напівжитловий. Дерев'яна тераса з бокового фасаду зазнавала ремонтів та перебудов. Вид іншого бокового входу - занедбаний, аварійний. Шибки у вікнах побиті, а двері відчинені. Уціліли сходи ведуть на другий поверх. Але одному ліпше не ходити. Як зазначає Звід памяток історії та культури Києва, "В інтер'єрі в окремих кімнатах збереглися кахляні кольорові груби, тягнуті карнизи, ліплені прикраси стель". Якщо, хтось має фото інтер'єрів, будь ласка поділіться.

Особняк

Неподалік від вулиці Тропініна, на вулиці Нагірній розташований симпатичний особняк, який був зведений 1909 року.

"Кімнати гарних пропорцій, мають добре освітлення та орієнтацію. На стелях зберігся ліпний орнамент у класичному стилі, в одній з кімнат декоративний розпис. Уціліли кахельні груби з кокошниками над керамічними карнизами. Майстерно виконано деталі — дверні ручки, арматуру вікон, фільончасті віконниці."

Особняк Руссіянова на Отто Шмидт

Макаріївська церква

Дерев'яний храм поблизу Юрковиці був зведений 1897 року і освячений на честь священномученика Макарія, Митрополита Київського і всієї Руси (1495—1497), якого вбили татари на берегах Прип'яті під час його мандрівки з Вільно до Києва. Храм частково зводився з матеріалів розібраної Димітрівської церкви, що існувала на Байковому кладовищі. При храмі працювали школа, денний притулок для дітей, бібліотека.

Щекавиця

Оглядовий майданчик з Щекавиці

З Щекавиці відкриваються чудові краєвиди на Поділ.

На вулиці Лук'янівська біля Щекавиці розташована нова велика мечеть "Милосердя" - Ар-Рахма, яка була зведена 2008. Велика та скромна мечеть.

Мусульманське кладовище

Старообрядницький цвинтар в Києві

Цікаві самобутні будинки на вулиці Олегівська

Олегівська веде з Подолу до Щекавиці крутим підйомом. Тут багато новобудов, але все ж таки збереглося кілька старих будинків, які ще тримають дух початку ХХ ст.

Татарка для кожної людини, буде поступово відкривати свої таємниці. Обійти Татарку за один раз просто неможливо і непотрібно. Набагато приємно в своїх прогулянках досліджувати її неспішно. Отже, і для автора сайту, ще є незвідані місця. ;) Є чим поділитися? Пишіть!

Мітки: Київ, вулиці Києва, будинки, будинки Києва,