Ольвія

Парутине

Давньогрецьке місто Ольвія

Координати входу до Національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» у селі Парутине

Там де зустрічалися Гіпанс та Бористен, сучасні Південний Буг та Дніпро, колись існувало античне місто Ольвія, яке в перекладі з грецької означає Щасливе.

Ольвія була однією з чотирьох найбільших античних держав Північного Причорномор'я. Сьогоднішня Ольвія - заповідник - унікальна пам'ятка античної культури.

Ліворуч: Теменос. Священна ділянка міста. Центральний вівтар. Храми Зевса Аполлона VI-II ст. до н.е. Розкопки О. Карасьова, О. Леві, 1951 - 1970 рр.
Праворуч: Агора. Торгівельно-адміністративний центр міста кінця VI ст. до н.е. Західний торгівельний ряд I-III ст. до н.е. Велика стоя кінець IVст. до н.е. Розкопки Л. Славіна, Н. Лейпунської, Г. Русяєвої 1965 - 1979 рр.

Зазвичай виділяють три періоди в історії Ольвії:

  • Елліністичний - від часу заснування міста у VIст. до н.е. до середини І ст. до н.е.
  • Греко-римський - від відновлення міста до кінця ІІІст. н.е.
  • Пізньоантичний - від відновлення міста до його припинення існування у IV ст. н.е.

Ольвія засновувалася, жила та розвивалася за прикладом класичного античного полісу. Спочатку Ольвія було невелике місто, засноване вихідцями з давньогрецького міста-держави Мілета (на території сучасної Анатолії, Туреччина). Мешканці жили в землянках, з часом з'являється Агора з культовим місцем та Темнос, де містилися храми.

В Ольвії був зведений храм, присвячений Аполлону Дельфіну. Перші монети Ольвії були так звані дельфінчики, дрібні гроші називалися рибками.
Окрім Аполлону мешканці поклонялися Ахілу. Геродот відвідав це місто і зробив його опис.

Найбільшого розквіту Ольвія досягає у кінці IV - III ст. до н.е. Центром міста була головна площа Агора, також були навчальний заклад для юнацтва - гімнасій, культурне та спортивне життя велося на іподром та у театрі. В місті функціонувала водопровідна система, звісно були великі міські лазні. Біля Ольвії розміщувався некрополь. Також невеликі поселення оточували велике місто.

Зевсов курган та склеп

У склепі під Зевсовим курганом похований знатний ольвіополіт. ІІ тис. до н.е. Розкопки проводилися 1902-1903 Фармаковським В,

Ольвія підтримувала тісні торгівельні зв’язки з іншими грецькими містами Афінами та Коринфом, Родосом та Пергамом, також Олександрією та Малою Азією.

Під стінами Ольвії було військо Олександра Македонського під командуванням полководця Зопіріона. Військо йшли підкорювати скіфів.

У другій половині ІІ ст. середині І ст. до н.е. Ольвія занепадає в економічному розвитку та потрапляє від владу скіфів. Ольвія визнає владу скіфського царя Скілура й на її території виробляється нова монета з його зображенням.

У середині І до н.е. Ольвію повністю знищують племента гетів. Майже половина населення була вбита, інша - втекла і змогла врятуватися. Після цього катастрофічного розгрому, Ольвія понад сто років не могла відновитися, так і перебувала у руїнах.

Але час йде, й місто набуло друге життя, але воно було вже інше для Ольвії. Це вже не було квітуче та розвинене місто. Його територія навіть зменшилася удвічі.

У 193-211рр Ольвія визнає верховну владу Риму. Рим хоче ці території, а Ольвія до цього зверталася про допомогу від нападів тавро-скіфів. Після прибуття римського гарнізону відбувається покращення економіки та , головне її стабілізація. Для римської залоги будується нова цитадель. Але при нападі на Ольвію готів у ІІІ ст. вона була зруйнована. А само місто остаточно припинило своє існування після нападу гунів на початку IV ст.

Музей Ольвії

Подивитися більше фотографій можна на сторінці у фейсбуці в альбомі "Ольвія - давньогрецьке місто Ολβία Ποντική"

Ελληνικά

Ολβία Ποντική ήταν αρχαία ελληνική αποικία στις βορειοδυτικές ακτές της Μαύρης Θάλασσας. Η πόλη ήταν αποικία των Μιλήσιων και χτίστηκε κατά τον δεύτερο ελληνικό αποικισμό πιθανόν τον 7ο αιώνα π.Χ.

Το όνομα της πόλης είναι ελληνικό. Προκύπτει από τη λέξη όλβος, που σημαίνει πλούτος, ευτυχία, χαρά. Η παλιότερη ονομασία με την οποία ήταν αρχικά γνωστή (από την ίδρυσή της) είναι Βορυσθένης. Αργότερα, κυρίως μετά το γ΄ τέταρτο του 6ου αι. π.Χ., από το Ολβίη πόλις (εξού Ολβιόπολις, αλλά και Ολβιοπολίτης το εθνικό όνομα) παρέμεινε χάριν συντομίας το Ολβίη και το Ολβία, το οποίο αντικατέστησε το παλιότερο όνομα Βορυσθένης, δίχως το τελευταίο να εκλείψει εντελώς.

Σύμφωνα με τον Ηρόδοτο και άλλους αρχαίους συγγραφείς βρισκόταν στις εκβολές του ποταμού Μπουγκ του αρχαίου Υπανίου ενώ σύμφωνα με κάποιους αρχαίους συγγραφείς βρισκόταν πιο ανατολικά στις εκβολές του Δνείπερου που οι αρχαίοι Έλληνες ονόμαζαν Βορυσθένη

Στην Ολβία υπήρχε ναός αφιερωμένος στον Απόλλωνα Δελφίνιο
Οι κάτοικοι εκτός από τον Απόλλωνα λάτρευαν και τον Αχιλλέα, ως θεό. Ο Ηρόδοτος επισκέφτηκε την πόλη κατά τον 5ο αιώνα π.Χ. και έχει διασώσει μία περιγραφή της πόλης.

Περισσότερες πληροφορίες στα ελληνικά σε άλλο ιστότοπο

Мітки: Миколаївська область, археологія, музеї,