Кам’янка

колишня колонія Mannheim

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого збереглося в Камянці?

Колишня німецька колонія Мангейм, а тепер українське село Кам’янка, приваблює туристів руїнами німецької кірхи

Храм Різдва Пресвятої Діви Марії - колишня німецька церква

Перша німецька церква у колишньому Мангеймі була зведена у 1850 р. Зчасом храм було перебудовано, у 1896 році це вже була вражаюча своїм гарним та масштабним виглядом церква у неоготичному стилі. Розміри церкви були 47 м на 23,5. Висота до шпилю 53 м. Храм містив шість вівтарів, головних з яких був зроблений з білого мармуру. В середині знаходилися статуї дванадцяти апостолів та інших святих, гарні картини.

За радянські часи будівля використовувалася певно як клуб чи кінотеатр. Вікна, які мали гарні вітражі закладені цеглою, а в середині збереглися надписи радянсько-пропагандистського характеру

Зараз стан кірхи в Кам’янці подібний до декількох «вцілілих» німецьких храмів в Одеській та Миколаївській області, - руїна. Архітектурні пам’ятки німецької сторінки в історії України руйнуються від часу, природи, знищуються вогнем недбалого ставлення людей. Як і більшість пам’яток, церква німецьких колоністів Мангейму, нажаль, приречена на повільну смерть.

фото кірхи у Мангеймі вище та нижче травень 2010р.

Сумна актуалізація стану кірхи в Камянці

2017 рік зафіксувала початок руйнування однієї з галерей з колонами.

2020 рік з фотографій в мережі колони руйнуються.

Станом на 2023 рік дві галереї з колонами остаточно зруйновані. Яким чином (природнім чи людським фактором) поки невідомо. Нижче фотофіксація Олександра Мальона станом на початок листопаду, 2023 року

Хто і навіщо руйнує пам'ятку архітектури та культури в Камянці на Одещині, це пряме питання до громади. Очевидно одне - архітектурна німецька спадщина в Україні під загрозою свого існування. В Одеській області збереглося мала кількість німецьких церков. Одні з них перебувають в повній руїні, й, як бачимо, можуть зникнути назавжди, інші перероблені під православні церкви і втратили остаточно свій первинний вигляд. Кірха в Камянці має бути негайно законсервована, інакше ми її можемо втратити назавжди.

Як доїхати до Кам’янки

Кам’янка знаходиться на автошляху Одеса-Кишинів до міжнародного пп Кучурган-Первомайськ (Молдова). Тож, дістатися можна маршруткою або автобусом, що прямує на Кучурган, (зазвичай автобус відправляється з автостанції Привіз ) Окрім Кам’янки, до свого маршруту реально долучити Василівку з руїнами палацу Дубецьких-Панкеєвих та Лиманське з руїнами двох німецьких церков, в такому випадку подорожуючим загальним транспортом ліпше розпочати свою подорож з дальньої точки - Лиманське, куди відправляється автобус з автостанції "Привіз", розклад завжди взнавайте заздалегідь на автостанції. Для мандруючих власним автотранспортом, вартує додати до маршруту Щербанку, колишній Ельзас.

Німецькою мовою

Die Ruinen einer Kirche in der ehemaligen deutschen Kolonie Mannheim

Jetzt ist Mannheim das ukrainische Dorf Kamianka. Die erste deutsche Kirche in Mannheim wurde im 1850 erbaut. Als die Bevölkerung in der Siedlung zugenommen hat, wurde der Tempel wiederaufgebaut. Stand per Jahr 1896 war es bereits ein schönes großflächiges und beeindruckendes Gebäude mit neugotischen Erscheinungsbild.

Die Größe der Kirche betrug 47 m mal 23,5 m. Die Höhe der Turmspitze beträgt 53 m. Der Tempel hatte sechs Altäre, der Hauptaltar bestand aus weißem Marmor. Das Innere des Tempels war mit Statuen der zwölf Apostel und anderer Heiliger geschmückt, und wunderschöne Gemälde an den Wänden hingen. In der Sowjetzeit wurde das Gebäude wahrscheinlich als Club oder Kino genutzt. Die Fenster mit guten Buntglasfenstern waren mit Ziegeln ausgelegt, und die sowjetischen Propaganda Inschriften in der Mitte blieben.

Architekturdenkmäler der deutschen Seite in der Geschichte der Ukraine werden durch Zeit, Natur, durch Feuer und Vernachlässigung von Menschen zerstört. Wie die meisten Wahrzeichen ist die Mannheimer Deutsche Kolonistenkirche leider zu einem langsamen Tod verurteilt. Kann sich etwas ändern? (Vielen Dank an Taras Tarasov für die Übersetzung ins Deutsche)

Мітки: Одеська область, кірхи, костели, руїни, abounded places, костели, кірхи та реформаторські храми, німецька спадщина,