Найстаріше місто
Найстаріше місто України - Кілія може похвалитися одним з небагатьох напівпідземних храмів, розташованих на території нашої країни, рисовими полями та жабенячими лапками в кафе ;)
На місці зведеної візантійцями фортеці розбитий міський парк, а про минуле торгівельного міста нагадає порт. Кілія портове місто генуезців, Угорщини, Молдови, Османської імперії.
В Кілії збереглася унікальна напівпідземна церква Святого Миколая, старообрядницька Покровська церква та собор Покрова Богородиці, обидві зведені у 19 столітті.
Церква Святого Миколая
вулиця Дунайська, 4
Храм був зведений у 1485 році, коли Кілія входила до складу Османської імперії. На території завойованих земель діяла заборона будувати християнські храми вище турецького вершника – приблизно 2,5 м. Якщо не можна будувати вгору, то заборони в землю не було. Доречи, храм зведений на залишках більш давнього - грецького. Від церкви існували підземні ходи, що вели у центр міста та до фортеці.
За радянські часи церкву було закрито, і зроблено склад-сховище для овочів. Найбільшої шкоди зараз завдають церкві повені – вода підтоплює храм, який раніше від цього захищали мармурові плити. Але їх ще за радянські часи вилучили.
Триярусна дзвіниця була добудована пізніше. Сам храм неодноразово перебудовувався. Нинішній іконостас відноситься до 1809 р.
Собор Покрова Пресвятої Богородиці
вулиця Гагаріна, 94
Храм св. Димітрія (Солунського?)
вулиця Дмитріївська, 61
Побудована церква у 1908 р.
За радянські часи сильно постраждала дзвіниця, було знищено хрести, іконостас. Сам храм почали використовувати як склад паливного вугілля, а потім, у 80-ті в приміщенні храму влаштували спортзал…
У 1991 р храм віддали православній церкві московського патріархату, відтоді й розпочалося відродження храму. Художники протягом двох років розписали храм, був замовлений дерев’яний різьблений іконостас, виконаний майстрами з західної України
Що ще є цікаве в Кілії та мені в нотатки
Старообрядницька церква (адреса:вул. Соловйова, 29 )
Симпатична житлова забудова по вулиці Миру 15, 18, 19, 37,42, 47, 48, 69, 77