Василівка

Sightseeing. Цікаві місця Василівка цікава на пам'ятки

«Лігво вовка» Палац-садиба Дубецьких-Панкеєвих.Петропавлівська церква. Гарний та живописний вид на палац та озеро відкривається з траси Одеса-Тираспіль.

Історична довідка

Село засноване на місці татарського поселення Каная Мурза або Каная Мурзи, саме під такою назвою згадується у 1770 році. У «Відомостях Чорноморського війська» за 1791 рік на цьому місці згадується поселення на Барабойній. На початку 19-го століття село згадується під назвою Шостка, або Шестаково. Остання назва села походить від власника генерал-майора Василя Дубецького, який побудував в селі палац-садибу та звів церкву.

Маєток Дубецьких-Панкеєвих «Лігво вовка»

Понівечена перлина Одещини - архітектурний комплекс садиби Дубецьких містить палац, парк, рештки фонтану. Все це знаходиться у досить занедбаному вигляді. Поруч з рештками садиби знаходиться ставок, який раніше відносився до території маєтку. Було також декілька господарських споруд. І, як не дивно, поруч був ліс, що теж входив до великого маєтку. Ліс був вирубаний ще під час Громадянської війни (1917-1921рр.).

Останнім власником маєтку був Сергій Панкеєв, який проходив лікування у Зигмунда Фрейда. Доктор, шануючи лікарську таємницю, в своїх працях називає Сергія Костянтиновича «людиною-вовком». Він виїхав з території Російської імперії. Помер у 1979 році у Відні.

З 1917 по 1920 приміщення маєтку займало відділення міліції (НКВД). Після 1920 року тут було влаштовано житлові кімнати для мешканців села. З часом в палаці були розміщені адміністративні кабінети, клуб та кінотеатр.

Починаючи з 1991 року садиба стала занепадати. Саме місцеві мешканці розтягували пам'ятку на шматки - хто двері, хто рами, розбивали стіни - тягнули цеглу. На початку 2000-х обрушилася і головна західна стіна центрального корпусу. Те, що ми бачимо в руїні - справа рук людей. Сподіваюся, що їх нащадки, розуміють, що туристична інфраструктура та наявність живої архітектурної пам'ятки та ще з нальотом містичності «Лігво вовка», принесуть куди більше грошей, аніж крадена цегла. Unicuique secundum opera eius!

"Лігво-вовка", так в народі називали палац на Одещині, який побудувала родина Дубецьких. Останніми власниками були Панкєєви. Костянтин Панкєєв - каховський купець з родиною переїхав з маєтку в Каховці на Одещину. У Костянтина та його дружини Олександри було двоє дітей : Анна та Сергій. Після переїзду в новий маєток, в палаці семирічному Сергію наснився сон з вовками. Сон настільки вплинув, що дитині почалися вважатися вовки, він став панічно боятися навіть зображень вовків. Він думав, що вони його схоплять та з’їдять. З віком фобія не зникла, а навпаки розвилася у психічну хворобу. Пройшовши лікування у декількох лікарів, двадцятип'ятирічний

Сергій Панкєєв став пацієнтом Зигмунда Фрейда. Його в свої лікарських роботах назвав його Людиною-вовком - Wolfsmann. Тому й палац назвали Лігво вовка. А Сергієві білі вовки жили поруч - на горіхових деревах.

Після революції, родина Панкєєвих виїхала за кордон - в Австрію. До речі, Сергій Панкєєв прожив довге життя і помер у Відні у віці 92 роки. Палац націоналізували. Тут розміщалися відділення НКВД, міліції. Потім частину палацу зробили житловим. Всередині кімнати було переплановано на квартирки. Після 90 року палац почав руйнуватися. Мешканці Василівки самі розбирали палац на власні потреби. Вбивці палацу виймали двері, віконні рами, брали цеглу. Так безбожно крали, що у 2000-них дах не витримав і впав. Ганьба, правда?

Останні років з 10 до палацу, завдяки популяризації в мережі інтернет, потягнулися поодинокі туристи і навіть організовані екскурсії областю стали включати в свої маршрути відвідання палацу.

Палац був зведений 1854 року. Авторство проекту палацу приписується Францу Боффо , а проект парку Івану Даллакві. Але, як зазначає краєзнавець Сергій Котелко, в роботах цих майстрів згадки про Василівка немає.

Фотогалерея палацу

Фотоальбом на сторінці цього сайту у соцмережі Facebook "Памятки України" в альбомі "Палац-садиба Дубецьких, Василівка, Одеська область"

Церква святих апостолів Петра і Павла

Петропавлівська церква, зведена у 1846 році поміщиками Дубецькими, та стала їх родовою усипальнею

Як доїхати до Василівки

Село Василівка знаходиться у Белявївському районі на відстані в 40 км від обласного центру, поруч проходить траса Одеса-Тираспіль. Автобуси у напрямку Василівка відходять з автостанції "Привоз2, приблизне перебування в дорозі складає 50 хвилин.

Мітки: Одеська область, палаци, руїни, церкви, палаци та садиби,