Березова Рудка - скарбничка пам'яток
Два палаци, парк з альтанкою, маленька, але справжня піраміда, земська школа
історична довідка
1752 року Йосип Закревський придбав хутір Березова Рудка. Справжнє родинне гніздо - маєток Закревських розпочав будувати син Йосипа - Григорій.
Коли маєтком володіли Платон та його дружина Анна, до них у гості часто приїзжали Тарас Шевченко, Віталій Забіля, Яків де Бальмен, бував Павло Гребінка. Тарас Шевченко познайомився з Анною Закревською на прийомі в маєтку Волховських у Мойсівці (нині це село в Черкаській області)... і поет закохався.
Саме їй поет і присвятив ці відомі рядки:
Якби зустрілися ми знову,
Чи ти злякалася б, чи ні?
Якеє тихеє ти слово
Тойді б промовила мені?
Ніякого. І не пізнала б.
А може б, потім нагадала,
Сказавши: «Снилося дурній».
А я зрадів би, моє диво!
Моя ти доле чорнобрива!
Якби побачив, нагадав
Веселеє та молодеє
Колишнє лишенько лихеє.
Я заридав би, заридав!
І помоливсь, що не правдивим,
А сном лукавим розійшлось,
Слізьми-водою розлилось
Колишнєє святеє диво!
Перебуваючи у березовій Рудці Тарас Шевченко пише портрети подружжя Закревських. Є припущення, що донька Софія – насправді плід заборонного кохання між Анною та Тарасом. Вже у зрілому віці жінка вийшла заміж та переїхали на інший континент у США.
Шевченко близько дружив й братом Платона – Віктором.
Син Платона та Анни – Гнат часто проживав у маєтку. Саме йому належить ідея зведення надзвичайно цікавої споруди, яка є особливою не тільки на Полтавщині, а й в Україні.
Палац Закревських
Новий маєток Закревських був побудований як цілий палацовий комплекс e 1838 році. Він складався з палацу, двох флігелів, господарських будинків, альтанки, парку.
Чотиритомник про Пам’ятки Містобудування та Архітектури стверджує, що в середині збереглися різні двері, паркет, печі. Там, де зараз знаходиться читальна зала раніше була бальна, зверху було приміщення зі слуховими вікнами для музикантів, для того щоб музику було чутно і ззовні.
Садиба Закревських (тимчасовий палац)
Перший палац Закревських був побудований як тимчасовий у середині ХVIIIст. Це одноповерхова будівля. З двох протилежних боків будівлю прикрашають портики з чотирма колонами доричного ордеру. Головний фасад значно скромніше за парковий. Парковий фасад оформлений у вигляді тераси з двома колонами доричного ордену та двох напівкруглих барокових еркерів. Еркери мають по три великих вікна арочної форми.
Пізніше, коли родиною Закревських був зведений новий палац, старий палац придбав поміщик Банніков (в інших джерелах Башкіров). Інколи зустрічається інша назва будівлі: «будинок упорядника».
У колишньому старому палаці Закревських до 1982 року розміщалася загальноосвітня школа. Коли побудували нову школу, старий палац лишився напризволяще знаходиться на території школи у західній частині Березової Рудки.
Піраміда-усипальня
У Березовій Рудці було зведена усипальня архітектурою зовсім не притаманна для Європи – у формі піраміди. Не така розповсюджена форма усипальні однак розташована у селі Комендантівка, Полтавської області, на кладовищі в Сумах та як храм святителя Миколая у Севастополі на братському кладовищі.
Не можна стверджувати, що це таке вже й диво, тому що така форма все ж таки зустрічається і в інших країнах, але однозначно вона не набула розповсюдження.
Наприклад, усипальня лікаря Йозефа Франка у Лальо, Італія, усипальня-піраміда у Касл-Ховарді біля Йорку, Англія, або павільйон «Піраміда» у Царському Селі в Росії, надгробок у вигляді виступаючого об’єму піраміди кенотафу Марії Христини Австрійської, піраміда e Ст’ярнеборзі, Швеція . Ну й вартує згадати більш давню піраміду Гая Цестія в Римі, хоча це вже прадавні часи.
Але тим не менш, для туриста розміщення у полтавському селі піраміди – усипальні – справжня диковинка
Гнат Закревський безпосередньо керував роботами по зведенню родинної каплиці. Він був вповноваженим послом Росії в Єгипті, і був у захваті від єгипетської культури та історії. При будівництві піраміди у Березовій Рудці використовували матеріал привезений з Африки. Піраміда була зведена у 1899році. "Піраміда" є унікальне поєднання двох зовсім різних культур. Біля входу була поставлена статуя богині Ісіди - символу сімейної вірності. Статуя була унікальною, привезеною з Єгипту, датувалася 2 тис. до нашої ери. Статую привезли звісно з Єгипту. Всередині піраміди знаходився вівтар з великим кам'яним хрестом по центру (слід від нього ніби простежується й досі). В інтер’єрах - стіни були розписані з одного боку цитатами з Біблії, а з іншого - єгипетськими фресками, як свідчать архівні фото ще 20-років минулого століття.
Піраміда має висоту 9 м, товщина стін складає всього 30-35 см, зовнішні стіни були залиті цементом, створюючи ілюзію плит (сама піраміда була побудована з силікатної цегли).
Але те, що століттями потрохи руйнує дощі,вітер та сонце, може зруйнуватися людиною за пару років. Радянська влада на своєму початку надала право безкультур’ю, нищила напалмом інтелігенцію, культурні цінності та надбання. Тоді владу отримувала всяка бидлота та збоченці, які проявляли себе в найпотворнішому вигляді та діях. Так, 1917 року пси червоної влади повитягували залишки тіл з цинкових трун, викинули їх в рів біля цвинтарю, фрески та надписи позбивали, а статую богині Ісіди викинули на смітник. Завдяки голові червоних слідопитів - Надії Стеценко були знайдені залишки тіл батьків Закревського, його самого та його сина й перепоховала їх.
З часом у піраміді утворили молочний склад, кажуть що молоко дуже добре зберігалося, а деякі мешканки села сиділи в піраміді, сподіваючись, що ї зморшки розгладяться. На жаль, навіть у 80-ті роки споруда не давала спокою місцевій владі. Тоді було вирішено взагалі знищити будівлю. А причину вигадали банальну - "не вписується в архітектурний ансамбль". Піраміду-склеп залишили напівзруйнованому стані, зруйнувати не вдалося тільки тому, що розчин був за старовинним рецептом і тримав цеглини дуже міцно. Зараз це бідна спотворена і сплюндрована руїна, над якою і продовжують знущатися, саме сюди місцеві донедавна кидали сміття. Зараз двері запаяні.
Вартує зауважити про "архітектурний ансамбль": по ліву руку - цвинтар, по праву - типовий сільський клуб, який вже занедбаний, стоїть з розбитими вікнами та розкрадений.
А піраміда дійсно чудова. Навіть, знаючи про неї, або приїжджаючий сюди вкотре, вона дивує, і чомусь біля неї піднімається настрій, якась позитивна енергія біля неї. Імена злодіїв стерла історія, а ім’я Ігнатія Закревського, який зводив піраміду як родинну усипальню для своєї родини, лишилося у вічності.
Земська школа
Земська школа була зведена у 1915 році.