Бережниця

Історична довідка

Бережниця вперше згадується у 1629 році,. Назва походить від слова берег, а поруч й знаходиться річка - Горинь.

До середини 1930-их в Бережниці зберігався екземпляр Острозької Біблії з дарчим написом князя Острозького. Тепер книга знаходиться в музеї у Варшаві.

Дубровицький район
Відстань до райцентру 18 км
Відстань до найближчої з\с 16 км
Поруч річки Горинь, Бережанка

Церква Різдва Богородиці

На місці згорівшої церкви Різдва Богородиці, у 1911 році був зведений місцевими майстрам новий дерев’яний храм, хрестоподібний у плані, вівтарем на схід. Пофарбоаваний у притаманний Волині колір блакитний. У 2012 році на подвір'ї церкви Пресвятої Богородиці було знайдено старовиний дзвін , відлитиу у 1901році. Вважається, що дзвін був захований під час атеїстичного свавілля.

Цей немалий деревяний храм був зведений у 1911 році був зведений місцевими майстрам на місці згорівшої більш давньої церкви Різдва Богородиці. Пофарбований у характерний для Волинських православних храмів колір - блакитний, зі вставками білого. В останні роки дах церкви зробили з металевих синього кольору щитів, а куполи та маківки теж замінили на "золоті та блискучі". Замінили і старі хрести на нові.

У 2012 році на подвір'ї церкви Пресвятої Богородиці було знайдено старовиний дзвін, який відлили у 1901 році. Вважається, що цей дзвін був захований під час атеїстичного свавілля.

Храм хрещатий, п’ятизрубний, з прибудованою із заходу дзвіницею. З півночі та півдня до гранчастої вівтарної частини примикають приміщення ризниці та паламарні. Центральна нава помітно перевищує суміжні зруби, накрита чотирисхилим дахом і має один верх півсферичну баню на восьмигранному барабані, прорізаному прямокутними вікнами. З усіх боків баня декорована спрощеними закомарами трикутної форми. На кутах даху центральної нави встановлені декоративні маківки на сліпих ліхтариках. Така композиція імітує традиційне російське п’ятиглав’я. Триярусна дзвіниця завершується наметовим восьмигранним верхом з цибулястою маківкою. Стіновий брус оздоблений ззовні шалівкою з дерев’яних дощок. Основне поле стіни почленоване кутовими лопатками і спрощеним фризом. Бічні рамена храму накриті двосхилими дахами, утворюючи завершення у вигляді трикутних фронтонів. Прямокутні вікна обрамлені лиштвами та завершені сандриками

Бережниця - батьківщина відомого скульптора Теодозії Марківни Бриж В селі знаходиться Її скульптура "Розпяття Ісуса Христа" (відкриття відбулося вже після смерті майстрині) та погруддя поета Шевченко Т.Г.

Костел в Бережниці був. Але з приходом радянської влади, храм на честь святого Рафаїла був висаджений у повітря. Також тут існувала синагога та чотири молитовних будинки, що свідчить про потужну іудейську громаду. Ані від споруд ані від цвинтаря не лишилося й сліду.

Більше прочитати про історію Бережниці можна тут

Мітки: Рівненська область, дерев'яні храми, церкви,