Невірків

Niewirków

Насправді, цікавинок на трасі Київ-Рівне достатньо, От звернули ви наприклад в Великі Межирічі, щоб подивитися на костел та палац, і вже не помітили, як опинилися в Невіркові, а чому? Бо тут треба встигнути щось побачити

В селі з цікавою назвою Невірків доживають рештки католицького храму.
Костел перебуває в стані руїні, ще збереглися декілька фресок. Сюди вартує заїхати, якщо ви завітали до костелу та палацу в сусідніх Великих Межирічах.

Перша письмова згадка про Невірків датується 1577 роком.

У своєму путівнику по Волині Мечислав Орлович пише, що тут колись був двір, де містився корпус прикордонної охорони.

Костел святої Трійці

Великий за своїми об'ємами костел ордену оо. Домініканців був побудований у класичному стилі 1807 року на кошти коронного хорунжого Яна Стецького та Варвари Олізар. Під фрескою на костелі над входом досі ще можна прочитати "З дарів твоїх, Боже, тобі жертвує 1807 р. Ян Стецький". Стецький володів сусідніми Великими Межирічами, його палац і досі існує, хоча в незадовільному стані. Католицький храм освятив єпископ Луцьк-Житомирської дієзії - Каспер-Казимир Цецішевський. В Невіркові до 1832 року діяв монастир. Потім, після листопадового повстання, костел стає парафіяльним, а кляштор (монастир) був ліквідовано.

Під час першої світової війни костел було значно пошкоджено, і лише силами ксьондза Станіслава Ядчака та сільської громади будівлю храму було відремонтовано.

За радянських часів приміщення костелу використовували як зерносховище.

Вже багато років храм стоїть пусткою, в селі католицької громади вже давно не існує. Польським реставратотрам та фондам будівляхраму у далекому від траси селі без єдиного католіка - нецікава.

Місячної літньої ночі поблизу руїн Святої Трійці як не згадати з великого Жозе Ередіа:

...Між пілонів,

Між храмових руїн – занедбаних, святих –

Вихряться привиди, і в місячнім промінні

На плитах совгають їх велетенські тіні.

За радянських часів приміщення костелу використовували як зерносховище.

Вже багато років храм стоїть пусткою, в селі католицької громади вже давно не існує. Польським реставратотрам та фондам будівляхраму у далекому від траси селі без єдиного католіка - нецікава.

Архітектура костелу в Невіркові

Храм побудований у класичному стилі, головний фасад прикрашений чотириколонним портиком, а вівтарну стіну підпирають контрфорси. З кожної сторони фасад прикрашають одноповерхові ризаліти (прим. - ризаліт – частина споруди, що виступає за основну лінію фасаду). На першому поверсі вікна зроблені у вигляді арок, вікна другого поверху – класичні, прямокутні. В середині збереглося кілька фресок. На жаль, усі стіни розмальовані написами сучасних вандалів. Перед костелом стоїть стовп, на ньому колись була фігура святого; за храмом – монастирська будівля, мабуть, колишні келії.

У 2007 році я на своєму сайті писала та риторично питалася:

«В Невірків заїжджали поляки, дивилися костел. Зараз майже повсюдно в Україні поступово відроджуються сакральні пам'ятки колишньої Речі Посполитої. Чи дійде черга до Невірківського костелу, чи доживе він до свого відродження? Невідомо. Навряд це потрібно некатолицькому селу на Волині. Але дуже хочеться вірити, що колись тут відбудеться таки служба Божа й урочисті звуки латинського хоралу збудять від летаргійного сну його величні склепіння та арки. Пам'ятка вартує бути відновленою!»

За 10 років нічого не змінилося на краще. :(

Залишки католицького цвинтаря в Невіркові

Мітки: Рівненська область, костели, руїни, abounded places, костели, кірхи та реформаторські храми,