Памятки Борщова
Як не дивно, вже тепер у колишньому райцентрі - Борщові мало збереглося пам'яток історії та архітектури.
- Костел
- Церква Успіння Богородиці з незвичайною іконою
- Руський дім
Замок у Борщові
На початку XVII ст. тут був споруджений замок. Проїжджаючи через нього 10 січня 1672р. Ульріх Вердум записав у своєму щоденнику про місто: "Оточують його непогані вали з землі і палісади" Потім його перебудували на палац. В 1763р. на території замку був зведений костел. А від замку залишилися ще величезні пивниці і підземні ходи.
Борщів відомий з 1456 року як власність шляхтичів Дудинських. На місці Борщева існувало давньоруське гарно укріплене оборонне городище
Назва міста Борщів, можливо, походить від слова "борщівник" – рослини, а за іншою версією від… борща.
Наприкінці XV ст. почалися турецькі напади на Поділля, водночас почастішали набіги татар Кримського ханства. Легенда пояснює назву міста з тим, що мешканці містечка нібито втопили татарина в казані з борщем. (нічогісенько собі, казан!)
У 1629 році Борщів одержав магдебурзьке право на самоврядування. Місто отримало свій герб - золотий сніп на тлі поздовжніх кольорових смуг. Тут часто проводилися ярмарки.
Наприкінці XVI ст. - на початку XVII ст. містом володіли магнати Єжі і Марцін Дидинські, потім - Константин Злотніцький. Протягом 27 років (1672-1699) володіють містом турки. В травні 1774 р. місто відвідав легендарний Олекса Довбуш. Перекази свідчать, що за допомогою прислуги опришки увірвалися до панського палацу. Пан на колінах просив помилування, давав викуп, але Довбуш наостанок йому промовив: "Не за маєтками твоїми я сюди прийшов, а по твою душу, аби ти людей більше не мучив".
Місто встигло побувати під владою Польщі, потім після її поділу під Австрією, потім під владою царської Росії в період з 1809-1815 рр., і з 1867 року у складі Австро-Угорської імперії.
В Борщові засновано та успішно проходив фестиваль "В Борщівському краї цвітуть вишиванки". Про борщівську вишиванку, яка є моєю найулюбленішою, вартує доповісти окремо. (пізніше)
Руський народний дім
Краєзнавчий музей
За пропозицією Михайла Грушевського та адвоката Михайла Дорундяка у Борщові був створений Руський народний дім, будівлю було відкрито 1908 року..
Костел
Побудований в XVIII ст. - 1763 р. з оборонної вежі XVIIст. Нині це Церква Пресвятої Трійці.
Успенська церква
Храм Успіння Пресвятої Богородиці зведений 1886 року. У храмі зберігається копія ікони Борщівської Божої Матері у незвичному, неканонічному стилі - у борщівській вишиванці.
Як розповідає парох церкви Успіння Пресвятої Богородиці Богдан Боднар, авторка ікони, Дарія Гуляк-Кульчицька, емігрувала з Борщова до Америки У далеку дорогу взяла із собою маленький образок Богородиці з церкви. Вже на чужині, з нагоди тисячоліття хрещення Русі-України вона перемалювала Богородицю на полотно і одягла її у борщівську вишиванку. Перед тим, як приступити до роботи, вона довго молилася – дуже хотіла, щоб Господь благословив її задум. Відтак через кілька днів на полотні почали з’являтися перші обриси ікони. Художниця працювала з особливим трепетом. Матір Божа ніколи не полишала її, захищала і провадила, відтак художниця хотіла у такий спосіб прославити її. А борщівська сорочка на Богородиці нагадувала їй про рідний край. Ми вирішили створити копію образа в Україні. Взявся за таку відповідальну справу талановитий художник із села Верхняківці Микола Папірник. Відтоді ікона Богородиці у вишиванці стала нашою візитною карткою.