Буцнів

Bucniów

Костел св. Войцеха

У 1890—1891 роках за проектом львівського архітектора Юліана Захаревича за кошти Теодора Серватовського. Гробівець родини зберігся і розташований у тильному боці храму. На плиті, яку прикрашає горельєф Божої матері з дитятком Ісусом, написано: «Тут спочиває Генрика з Крушевських (Серватовська), померла на 36 році життя, дня 20 грудня 1880 року. Хай упокоїться її душа»

За радянські часи тут було зерносховище, пізніше влаштували склад міндобрив. Й тільки у 1990-их роках будівлю колишнього костелу передали громаді православних, храм пересвятили на церкву святих апостолів Петра та Павла. Звісно це все вплинуло й на зовнішній вид храму: на даху з’явилася сигнатурка з маківко, яку увінчує православний хрест. Дах перекрили залізом, оригінальна черепиця майже вся була знята, лишилася тільки у вівтарній частині.

У храмі зберегається Буцнівська чудотворна ікона Божої Матері, яка є копією (список) Белзької Божої Матері, яка вже багато років зберегається в Ченстохові (Польща). 1729 року староста Матвій Цивинський подарував Отцям Василіянам ікону Божої Матері. Перше чудо ікони - сльозоточіння. Три роки перевіряли ікону. 1737 року митрополит Атанасій Шептицький проголосив ікону Пречистої Діви Марії чудотворною, про що й фікусвалося у особливій грамоті. Й вже наступного року ікону коронували. Відомо нині понад 100 чудесних зцілень.

Міст-віадук

Між Буцнівим та Островом наприкінці ХІХ ст. зведено гарний віадук. Це залізничний міст лінії Тернопіль-Ходорів. У липні 1917 р. його пошкодили російські війська підірвали його. Але віадук відбудували. Пережив він і Другу світову війну. Один з наймальовничіших віадуків. Слід зауважити, що неподалік є ще цікаві віадуки - в Кровинці та Плебанівці.

Мітки: Тернопільська область, костели, костели, кірхи та реформаторські храми, церкви, чудотворні ікони,