Буданів

Костел Воздвиження Чесного Хреста

Після Другої Світової війни, католицьку церкву не оминула участь багатьох храмів - костел закрито, а в приміщеннях замку стала діяти психоневролгічна лікарня. Й хоча 1994 року костел при замку повернули вірянам, а 1997 року відбувся ремон, сам замок залишився в користованні психіатричної лікарні.

У 2009 році було викопано два дзвони, їх було очищено та відновлено. І лише 2021 року , за п'ять днів після свята Воздвиження Хреста Господнього (14 вересня) - 19 вересня було освячено зановопобудовану дзвіницю, прикрасою якої стали і ці два старі дзвони.

Старі фотографії Буданова

Замок

Буданівський замок зведений на початку XVII ст. власниками Буданова - Яном та Марцином Ходоровськими.

Це була фортифікація в плані чотирикутна з чотирьма круглими вежами на рогах.

Хоча місце з фортифікаційної точки зору й наче вдале, але твердиню двічі здобували козаки - 1648 та 1651 роки, а у 1672 пала під натиском турків, які нищили замкову залогу. Турецькі війська знову здобули буданівський замок 1675 року. Замок відновлювали після тривалого застою вже нові господарі - Євстахій і Марія Потоцькі у 1765 році. Далі життя оборонної споруди тісно сплілося з монастирем, який був заснований у західній стіні замку. 1848 року було відремонтована інша, частина замку. Тут вже діяли школа та лікарня. Проте довго спокою й не довелося відчути. Перша світова війна завдала значних руйнацій, а у 1944 поляків у замку тримали в облозі вояки з УПА. Після війни, у 1956 році, у замку влаштували психіатричну лікарню, яка досі діє. Замкові стіни, які намагалися захистити людей від уражень, стали нині свого рода в'язницею для своїх хворих мешканців. В пресі за 2018 рік, а саме в репортажі агенції УНІАН згадувалося за нелюдьські умови утримання тут душевнохворих пацієнтів. Без замовчувань лише надавалися факти, які можна легко знайти в мережі інтернет. Пекло, на яке тут лишили бідних людей ретельно приховують будановські замкові стіни. І вхід на подвіря лише через браму. І якщо вам пощастить потрапити (як туристу) на подвіря, то ви зрозумієте що про що мовчать ці замкові стіни, а маленькі віконця та невеличке замкове подвір'я, на яке НЕ виходять на прогулянку, бо переважно - це важкі лежачі пацієнти, лише прошепочуть "біжи!" Це заклад закритого типу.

Замок відновлювали після тривалого застою вже нові господарі - Євстахій і Марія Потоцькі у 1765 році. Далі життя оборонної споруди тісно сплелося з монастирем, який був заснований у західній стіні замку тими ж Потоцькими. 1848 року було відремонтована інша, частина замку. Тут вже діяли школа та лікарня. Проте тривалого спокою й не довелося відчути. Перша світова війна завдала значних руйнацій будівлі, а у 1944 поляків у замку тримали в облозі вояки з УПА. Після війни, у 1956 році, у замку влаштували психіатричну лікарню, яка досі діє. Замкові стіни, які намагалися захистити людей від уражень, стали нині своєрідною в'язницею для своїх хворих мешканців. В пресі за 2018 рік, а саме в репортажі агенції УНІАН згадувалося за нелюдські умови утримання тут душевнохворих пацієнтів. Без замовчувань лише надавалися факти, які можна легко знайти в мережі інтернет. Пекло, на яке тут лишили бідних людей ретельно приховують буданівські замкові стіни. І вхід на подвір’я лише через браму. І якщо вам пощастить потрапити (як туристу) на подвір’я, то ви зрозумієте що про що мовчать ці замкові стіни, а маленькі віконця та невеличке замкове подвір'я, на яке НЕ виходять на прогулянку, бо переважно - це важкі лежачі пацієнти, лише прошепочать "біжи!" Це заклад закритого типу, і вам тут після ганебних репортажів-викриттів про заклад не раді.

Синагога

Буданівська синагога, за скупими джерелами була зведена у ХІХ ст. Розташований іудейський храм в центрі села, на вулиці Грушевського. Звісно вона втратила свій первісний вигляд, після Другої світової війни, тут розміщувалися різні адміністративні контори. А значна частина єврейської громади села була знищена у теребовлянському гетто. Там, де читали наспівуючи Тору гуляє вітер в пустих вікнах. Будівля синагоги, стоїть не пусткою, а вже руїною. І мешканці Буданова скорше в вас побачать ймовірного покупця будівлі, аніж туриста. Бо чим то може зацікавити стара будівля, і здивуються, що це пам'ятка. І пам’ять про тих людей, про цілі родини, які жили тут і були вбиті лише за національність.

Краєвиди Буданова

Щоб заїхати до замку в Буданові, треба проїхати сільською дорогою що веде на пагорб, де й розташований замок. Але напів дороги, тільки но виїхавши нагору, зупиніться. Буданів перед вами немов на долоні і замок видно! Також видно дві церкви, розташовані неподалік одна від одної.

Церква католицька

Церква святого великомученика Григорія

Церкву звели та освятили в 1852 році.

Мітки: Тернопільська область, замки, костели, церкви, синагоги, фортифікаційні споруди, костели, кірхи та реформаторські храми, синагоги та кенаси, руїни,