Мужилів

Sightseeing. Цікаві місця Старовинне село Мужилів. Його памятки . Цікаві факти

Невелике село всього з півтора тисячами мешканців лежить над річкою Мужилівкою.

В історичних джерелах перша згадка про Мужилів датується 1447р. У XVII ст. Мужилів страждав від нападу татар. У 1698 році село було спалене татарами після битви під Підгайцем.

Село перетинає невелика річка Мужилівка, яка у Підгайцях впадає в Коропец. Зараз село відоме своїм ботанічним заказником, де розстуть 140 річні дуби. В селі Мужилів знімали фільм "Хресним шляхом матері", який був знятий за сценарієм племінника Лесі Українки, Юрія Косача. Це фільм про родину з села Мужилів, яку після другої світової війни відправили в Сибір, за те, що члени родини були в УПА.

Але для нас цікавинку представляють аж дві архітектурні пам'ятки в цьому селі.

Церква Воскресіння Господнього

або стара назва Церква Воскресіння Господнього

У 1698 році село було спалене татарами після битви під Підгайцем.

З Вікіпедії можна дізнатися, що Перша згадка про греко-католицьку парафію села датується 1715 роком.

Це значить, що до 19 століття ймовірно вже існувала будівля храму. В різних джерелах зазначається різна інформація. Наприклад, у Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej: Podole автора Grzegorz Rąkowski, зазначається, що церкву було зведено 1776 року, і перебудовано (відновлено) 1909 року. Натомість у Вікіпедія інша інформація:" храм збудовано з каменю в 1881 році. Фундатор — Василій Медицький". Хто і де таку інформацію дописав невідомо.

До 1946 роках храм належав греко-католицькій громаді. З 1990 році парафія і церква стали належати до УГКЦ.

У Мужилові існував мурований садибний будинок родини Владів, які володіли Мужиловим на початку ХІХ століття . Садиба побудована була у стилі класицизму була житловою до 1939 року. А в період 1944-1945 рр повністю знищена (підірвали?)

Sightseeing. Цікаві місця Мужлиівська діброва

Мужилівська діброва - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Статус заповідника отримала у 2000 році. Мужилівська діброва має площу в 18 га відноситься до Підгаєцького лісництва.

Мітки: Тернопільська область, дерев'яні храми, церкви,