Окопи

25 березня 1692 року великий коронний гетьмань Речі Посполитої Станіслава Яна Яблоновський заклав перший камінь нової фортеці. Проєкт фортеці розробив ймовірно видатний голландськийу архітектор Тильмань Ґамерський. Ці твердиня будувалася в противагу зайнятій турками Камянець-Подільській, вона й мала офіційну назву як “Окопи Гори Святої Трійці. Блокада Кам’янця”.

Відстань між брамами складає 480 м. Ці брами розташовані біля дороги. Побудовані вони з пісковика та вапняка. В плані прямокутні. Розміри Кам'янецької брами становлять в довжину 12,3 м, в ширину 8 м, Львівської — 10,4 м та 8,5 м відповідно. Висота обох брам приблизно має 7,5 м. Брами двоярусні, перший ярус має наскрізний арковий проїзд, другий складався з кількох приміщень, які були пристосовані для оборони.

Так Зигмунт Красінський описує цілком реальну фортецю в останній частині своєї романтичній драмі "Небожествена комедія", де головний герой твору - Чоловік приєднується до останнього оплоту аристократів — Окопів Святої Трійці. Обраний ватажком, він захищає фортецю до останнього. Він гине, стрибнувши у прірву після падіння фортеці.

А ось такою з твору її побачив польський художник Józef Marszewski.

Od baszt S. Trójcy do wszystkich szczytów skał, po prawej, po lewej, z tyłu i na przodzie leży mgła śnieżysta blada, niewzruszona [...] Na wyspie granitowej, nagiej, stoją wieże zamku wbite w skałę pracą dawnych ludzi i zrosłe z skałą jak pierś ludzka z grzbietem Centaura.

Костел

Навесні, а саме у березні1769 року після 12 тижневої оборони проти російськіх військ фортеця пала, а остані польські повстанці віднайшли притулок в костелі, де до останнього свого подиху тримали оборону. Будівлю храму було пошкоджено під час бойових зіткнень.

У 1903 році храм реставрували. У 1939 році костел закрили. Тривалий час споруду використовували як склад та сховище, поки недбалість не довела памятку до руйнації. Останні роки костел стояв руїною. Але нарешті згадали за страшний стан памятки архітектури місцевого значення. У 2013 році почалася реставрація, правда, за кошти Міністерства культури Польщі та пожертви місцевих римо-католиків, отже святиню оновили і освятили наново у 2014 році. Тепер це діючий храм, де служать дієцезіальні священники Кам'янець-Подільської єпархії.

До реставрації, на підлозі храму-руїни можна було побачити стару биту плитки, яка колись служила підлогою, а на стінах та склепінні залишки розписів

Мітки: Тернопільська область, фортеці, фортифікаційні споруди, костели, костели, кірхи та реформаторські храми, руїни,