Скалат

Замок в Скалаті - Історія замкового феніксу

Замок був побудований головним ротмістром, галицьким мечником Кшиштофом Віхровським в 1630 році. Твердиня зводили на західній частині міста над озером. Замок був значно пошкоджений під час війн з турками та з козаками. Відбудований в XVII ст. новим господарем Яном Фірлеєвим. Замок мав форму майже правильного чотирикутника, по кутах якого були п'ятикутні подібні до бастіонів башти. Найдовша північна стіна мала довжину 92 м., південна 72 м та західна 72 м, східна –63м, ширина стін 2м. Замок оточував глибокий рів.

Середина XVII століття не щадило замок. Так, 1648 року він був під облогою військ Максима Кривоноса, які здобули фортецю та у 1651 році його вдало штурмували війська Богдана Хмельницького. Потім скалатська фортеця перетерпіла набігі татар та турків.

Особливо виділялася нова брама з двома хвіртками по боках, та кам’яним лицарем на щиті. На зовнішньому боці над брамою знаходилися надписи на кам’яних плитках, на якій засвідчена історія замку.

В період Другої світової війни замок знов зазнав значних руйнувань.

А після війни тут, на замковому подвір’ї, було влаштовано … танцювальний майданчик

В кінці 50-х років ХХ ст. в замку проводяться ремонтні роботи, під час яких були відреставровані кутові оборонні вежі.

На фотографії 1928р. з путівника туристично-краєзнавчого товариства можна побачити що ще на той час замок більш менш виглядав як замок

Враження за 2005 рік. В наш час замок складається з чотирьох кутових веж, оборонних мурів, які збереглися лише до рівня внутрішнього подвір’я замку. Зараз це руїни 4 башт. Всередині замкового двору, де колись був палац, залишки від постаменту Леніна. Башти руйнуються, черепиця обвалюється, в неоготичних вікнах воркують голуби. Всі чотири башти з’єднані підземеллями. Вони засипані. Хоча сестра.. (а ім'я її так і не спитали) розказала, що ці підземелля виводять аж під Гримайлів, тепер вони їх розчищають потрохи, прибирають територію замку. (хоча тут пасуться і кози, і ходять кури). Існує легенда що Скалатські підземелля поєднують замок з Теребовлянським та Збаражським. Звісно, що то лише легенда.

Костел

Костел побудований в 90-их роках ХХ ст. на місці старого храму, який було зведено 1827 року у стилі неоготики. Старий костел був підірваний в 50-ті роки ХХ ст., як раз тоді, коли розібрали палац. Старий костел був великим і величним. Кажуть вхід таким був великий що можна було заїхати на машині ;) Нижче наведу архівну фотографію старого костелу.

Біля костелу фігури, те, що залишилося після підірваного костелу в Гримайлові, в новому костелі праворуч стоїть статуя Божої матері зі старого вівтарю, ліворуч розміщена ікона зі слідами куль.

Синагога

Стара синагога цікавої форми у вигляді Т, сіра, двоповерхова, до нещодавно була електростанцією, зараз (станом на 2005 рік) стоїть пуста споруда

Мітки: Тернопільська область, замки, фортифікаційні споруди, синагоги, синагоги та кенаси,