Замок
Мальовнича картинка відкривається нам руїни замку на вершині кам'яного пагорба, що виник на острові (нині це півострів) посеред широкого ставу, який утворило старе русло Збруча.
Наприкінці XVI століття був зведений брацлавським воєводою Янушем Збараським замок на кам’янистому невисокому пагорбі на колись острові (нині півострові) посередині штучного озера, яке було створено в заболоченій місцевості, в долині річки Збруч. Замок збудований на перетині Чорного та Кучманського татарських шляхів. Його розташування на острові захищало твердиню від нападу.
Зводили укріплення з кам'яних блоків, переважно з піщанику. Замок мав форму неправильного трикутника, з трьома триярусними баштами на рогах. Дві з трьох веж - . східна і західна були напівкруглими, а третя - південна в плані складала п’ятикутник. Саме вона й зберіглась до наших днів. Дві вежі складали житлову частину, а інша грала роль укріпленого бастіону з двома лініями вогневих позицій. Ще одна надбрамна вежа охороняла вхід до фортеці, що був розташований у південній частині мурів. Вхід до замку здійснювався через відкидний міст, який опускався над глибоким оборонним ровом.
На архівній фотографії ми бачимо ще вціліли вежі. Замок постраждав у Першу світову війну у 1915 році. Тоді й розібрали східну вежу, її каміння пішло на створення кам’яної дороги між Волочиськом і Підволочиськом. Західна вежа зникла вже всередині ХХ століття. Ймовірно до її руйнації доклали руки мешканці Токів для будівництва своїх господарських споруд.
Цікаве відео про Токівський (чи Ожигівський) замок
Архівні фотографії замку
Церква
Церква Преображення Господнього була зведена 1902 року за проектом Василя Нагірного, українського архітектора та громадського діяча. Вартує згадати його проєкти мурованої церкви в Тухлі, Олесько та деревяної пятибаної в Сільці. Взагалі його архітектурна спадщина налічує кілька сотень об'єктів! Вважається, що кожна четверта церква у Галичині за період його творчості, була побудована за проектом Василя Нагірного. Одна з відомих гарних споруд - Народний дім в Борщові.
Церкву в Токах будували на місці де раніше стояв дерев'яний храм.
Поруч з храмом стоїть дерев"яна дзвіниця.