Язловець

Язловець - ловець ваших спогадів ...

Sightseeing. Цікаві місця Пам'ятки Язловця. Що подивитися

Язлівець одне з містечок Тернопілля, де зберіглася ціла низка памяток:

  • Замок Верхній,
  • замок Нижній, який вже давно монастир,
  • руїни колись величного костелу з унікальними порталами
  • вірменська церква,
  • неоготична каплиця на старому цвинтарі в оточенні старих надгробків
  • старий міст

Отже, поїхали! Язловець чекає!

Майже той самий ракурс більше ніж 120 років тому!

Архітектурні та історичні пам'ятки Язловця

Костел Марії Магдалини

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Храм побудований в 1589-1590 рр. Костел був оточений оборонний муром з вежею, четвертий поверх до якої добудували вже в ХІХ ст. Костел у зв’язку перебудов набув рис готично-ренесансного стилю . Хоча, наприклад,архітектор-реставратор Сергій Юрченко, досліджував цей костел і уточнює, що храм був зведений у 1586-1589 рр., а останній, верхній ярус башти костелу не надбудовувався, він автентичний.. Він зазначає, що вежа і за формою, і хронологічно однотипна із вірменськими дзвіницями у Кам"янці та Львові. Також Юрченко припускає, що храм зводився за проектом одиного і того ж архітектора (львівського будівничого епохи Ренесансу Петра Красовського - ?). Безумовно костел в Язлівці - це настаріший ренесансний костьол України (звичайно, з готичними рудиментами).

Храм побудований в 1589-1590 рр. Костел був оточений оборонний муром з вежею, четвертий поверх до якої добудували вже в ХІХ ст. Костел у зв’язку перебудов набув рис- готично-ренесансного стилю . На противагу колишній вірменській церкві, костел в аварійному становищі. Років з 15 тому (на 2006 р.) в нього влучила блискавка, згорів повністю дах. Вхід до костелу зачинений, але хто шукає, той отримає винагороду.

Всередині в костелі збереглося поховальна плита композитора Гомулки (розташована біля головного входу). Сходами можливо піднятися на другий та третій поверхи, фреска Ісуса видна тут добре.

В костелі був похований польський композитор та придворний музикант Миколай Гомулка

Як пропозиція: давайте далі будемо читати та дивитися фотографії під його чудову музику!

Фрески в костелі

Дивовижні портали Язловця

Як вже після оглядин замку ми зрозуміли, що "смачною" родзинкою Язловця - дивовижні портали, які прикрашають і замок, і храми, і колись будинки.

В костелі зберіглося три чудові портали.

Найгарніший з них - на фото портал №1, він розташований у бічному вході до костелу. Дечим він перекликається з порталом вірменського храму. Що вказує на те, що можна зробити припущення, що створювали їх одні й ті самі майстри. Вгорі порталу розташований герб типу Абданк а під ним розташований надпис.

Церква святого Миколая Чудотворця

Колишня вірменська церква Сурб Нікогайос Սուրբ Նիկողայոս եկեղեցի

Старий міст

Каплиця Блажовських

Синагога та юдейська громада

Втрачене назавжди в Язловці

Язловецька синагога була оборонною - вона входила до так званого фортифікаційного чотирикутника міста, який утворювали фортеця та оборонні храми: костел, вірменська церква та синагога.

На початку ХХ століття юдеї складають ледь не половину населення Язловця. Як зазначає краєзнавець Дмитро Полюхович у своїй цікавій статті "Як «вірмено-єврейський» Язловець зі Львовом конкурував", тоді "ренесансні вірменські будівлі частково перебудовуються в «містечковому» стилі — у цей період Язловець стає одним із найбільш колоритних штетлів Поділля."

Після авіанальоту у 1916 багато будівель було зруйновано. Кляті росіяни як зараз 2022-2023рр., так і 100 років тому нищили нашу історичну та архітектурну спадщину й безжалісно вбивали людей.

Постраждала і синагога, її відродили вже у 30-х рр., коли місто Язловець втратило свій статус, і стало польським селом. Синагогу, яку не добили росіяни, знищили німці в часи Другої Світової війни. Мешканців єврейської національності вивезли у гетто в Бучачі та розстріляли. :(

Дмитро Полюхович, зазначає, що про юдеїв в Язловці нагадує лише декілька надгробків від старого єврейського цвинтаря. На жаль, у ту пору року, коли я відвідувала Язловець, все ще буяло рослинністю. Не знайшла.

Постраждала і синагога, її відродили вже у 30-х рр., коли місто Язловець втратило свій статус, і стало польським селом. Синагогу, яку не добили росіяни, знищили німці в часи Другої Світової війни. Мешканців єврейської національності вивезли у гетто в Бучачі та розстріляли. :(

Дмитро Полюхович, зазначає, що про юдеїв в Язловці нагадує лише декілька надгробків від старого єврейського цвинтаря. На жаль, у ту пору року, коли я відвідувала Язловець, все ще буяло рослинністю. Не знайшла.

Костел Марії Магдалини

Перша згадка про костел Марії Магдалени датується 1436 роком, коли на його утримання дідич Теодорик Бучацький Язловецький з дружиною записали фундуш для костелу в присутності кам'янецького біскупа Павела з Боянчиць. Цей храм був деревяний. На свою долю він встиг побувати і в руках кальвіністів. Так Єжи Язловецький орієнтовно у 1546 р. під впливом дружини перейшов на кальвінський обряд таперетворив костел за два-три роки на кальвінський збір

У XVIII через поганий стан будівлі храму,викупають вірменську камяницю для влаштування там католицької церкви Марії Магдалени. Саме її ми бачимо на малюнку вище.

Як доїхати до Язловця?

Найпростіший спосіб дістатися до Язловця - маршрутка або автобус з Тернополя. Якщо ви мандруєте машиною, то не забудьте завітати поблизу в:

  • мальовничій Рукомиш,
  • Звенигород з костелом
  • багатий на памятки Бучач - замок, монастир, багато храмі
  • скромні руїни замку в Підзамочку,
  • для особо допитливих - урочище Монастирок з рештками храму та маленьким водоспадом біля Жизномиру
  • Через Язловець можна дістатися до Ниркова, а там поруч Червоногордський замок

В нотатки на своє чергове відвідування (і з вами, мандрівники, ділюся щиро тим, що ще не бачила на власні очі)

  1. колишня ратуша - - дитячий садочок
  2. старі сецесійні будинки по вулиці Центральна
Мітки: Тернопільська область, костели, церкви, руїни, некрополі, костели, кірхи та реформаторські храми, вірменська спадщина,