Що цікавого в Брацлаві
Костел, вілли, міська забудова, церква,могила рабі Натана
Брацлав - селище міського типуу Немирівському районі Вінницької області, розташоване на річці Південний Буг, колишній центр Брацлавського воєводства
Костел Матері Божої святого скапулярію
Будівництво першого костелу в Брацлаві відноситься до 1540 року. Але він проіснував всього з десяток років і був знищений під час нападу татар.
Декілька разів на цьому місці зводилися дерев’яні костели. Так на 1730-ті рр. було зведено костел, освячений на честь Святої Трійці.
Новий вже цегляний костел було зведено в середині ХІХ ст., а точніше 1865-1884рр. Між вежами костьолу знаходилися три кам'яні статуї: Богоматері з немовлям Ісусом, св. Йосипа і cв. Іоанна.
Були згадки, що в храмі зберігався чудотворний образ Божої Матері святого Скапулярія.
В 30-ті рр ХХ ст. за часів радянської влади католицький приход було ліквідовано, храм зачинено та знищено яруси двох веж. Під час Другої Світової війни й до 1950 року храм був відкритий для вірян. Потім храм знову закрили і перетворили на клуб з кінозалом.
Храм було повернуто католицькій громаді у 1990-ті роки. Повна назва храму "Костел Матері Божої святого скапулярію"
Церква св. Миколая
Православний храм був зведений у першій половині ХІХ ст. - 1817-1829рр. Вже 1860-рр окремо від храму було зведено дзвіницю.
Звісно, що це не перший православний храм у місті. До нього існувало декілька дерев’яних, які були зведені в інших місцях Брацлава.
Як описує церкву святителя Миколая Дмитро Малаков у книзі «Брацславщиною» («По Брацлавщине», вид. «Искусство, 1982 р»): Храм невеликий, в плані він являє хрест з короткими плечима. Його зовнішнє оформлення становлять трикутні фронтони, круглі вікна і восьмерик барабана, початково увінчаний шоломоподібним куполом з головкою (маківкою) і хрестом. У декорі храму чітко проступають традиційні прийоми народного дерев'яного зодчества. Адже за синодальним указом від 1803 року заборонялося будувати триглаві «малоросійські» церкви. Брацлавський храм при класичному в цілому вигляді ще зберігав улюблений український купол-баню, пізніше, на жаль, замінений незграбною прим'ятою «скуфейкою» [Малаков Д.В. За Брацлавщині. - М .: Мистецтво, 1982 року, с. 135].
Садиба Шойхета
Цікаво проїжджаючи містом, дивитися на стару житлову забудову Брацлава. У Брацславі зберіглося, за путівниками, два маєтки побудовані на зламі ХІХ-ХХ ст. за адресою Гагаріна, 14 та Енгельса, 30. Тоді карти були лише паперовими. На вулиці в таку ранню годину жодна людина так й не змогла вказати де саме розташовані ці два маєтки ;) Думаю, що з 2008 року ситуація зі знанням власних пам’яток все ж таки поліпшилася.
Також в місті має бути гідроелектростанція. Вона була побудована у 1949р. на базі старої пивоварні. Відкрита у 1951. Електростанція забезпечувала електрострумом Брацлав та ще 23 населених пункти. Ймовірно, що вона буде цікава мандрівникам промислового індастріалу, так як знаходиться в дуже занедбаному вигляді. Хоча були плани її відродити.