Веселівка

Sightseeing. Цікаві місця Що є цікавого?

Ймовірно це село буде цікаво затятим туристам, краєзнавцям, та дослідникам польської спадщини в Україні

Перша назва Веселинівки – Вацлавка. Спочатку з брошурки про Погребищенський район я прочитала, що це була власність графа Ржевуського: «У селі Вацлавівка, яке за радянських часів перейменували у Веселівку проживав у своєму маєтку граф Вацлав Ржевуський.» Але це не так!

Садиба Блинського

1863 pік став для нього переломним. В цьому році він одружився з Вацлавою Собанською, гарячою польською патріоткою i багатою спадкоємницею Петра Собанського, маршала Ямпільського повіту. Разом з дружиною обмундирував кавалерійський ескадрон, на чолі якого i бився під керівництвом Платона Крижановського. В битві під Булаєм 15 травня 1863 року Роман Бнінський був кілька разів важко поранений. Попав в полон. Спочатку його засудили до смертної кари, яку потім замінили на 20 років каторги. Покарання відбував в Усолью, куди до нього приїхала дружина. Варто запам’ятати прізвище цієї "польської декабристки" – Вацлава Бнінська з Собанських. 3 Усолья подружжя переїхало до Іркутська, а потім до Тобольска, Астрахані, Херсона, Одеси. Саме до Одеси прийшло височайше розпорядження про негайний виїзд Бнінських з Російської iмперії, без права повернення. Спочатку вони виїхали в Сілезію, - під Вроцлав, а в 1873 році переїхали до Кракова. Після коронації Миколи II подружжя Бнінських отримало право повернутися в Російську імперію. В 1899 році вірна подруга i супутниця вигнанця померла. Вона залишилась в Кракові. Він повернувся до Вацлавівки, де проживав його молодший син Гілярій.

9 листопада 1912 році у віці 86 років він помер. Роман зробив свій вибір, коли йому було 37 років. Коли йому було 86 років, він про це не пожалів...»

Похований Роман Бнінський був на польському кладовищі у Погребищі. Мені не відомо чи зберігся його надгробок, бо…. Можете самі подивитися у сторінці про Погребище

Будівля й досі служить селу. Поруч тік, сипалося зерно. Веселівка закарбувалася в пам'ять як я хожу - фотографую і пахне зерном та пшеничною кашею ;)

Мітки: Вінницька область, маєтки, садиби, палаци та садиби,