Чинадійово

Szentmiklós Сент-Міклош - середньовічний замок

Sightseeing. Цікаві місця 

Вперше місто згадується як Сент-Міклош аж у 1214р! Ця назва походить від маєтку, названого на честь святителя Миколая. Хоча русини заснували це поселення під ім'ям Чинадійово, проте разом з цим назва «Сент-Міклош» фігурує в документах до 1944р. В 1264 король Іштван V дарує Чінадієве магістру Аладару. Через деякий час Чинадійово стає центром домінії. В 1387 року власником цієї домінії став магнат Перені.

Сент Міклош

Замок був побудований бароном Імре Перені у XV ст. Вперше він згадується 1450 року. Він був оточений земляними валами та ровом, з південної частини підступ до замку захищала р. Латориця. Сувора сіра без зовнішніх прикрас будівля для нас чимось нагадає більше будинок аніж фортифікаційну споруду. Замок прямокутної форми, в плані у формі П, двоповерховий. Єдина прикраса на вікнах нижнього ряду - простий орнамент. Під дахом вікна розташовані бійниці (загальна кількість їх 46 і ще 9 на баштах). Під замком побудовані підвальні приміщення, які мали господарче призначення. На першому поверсі було шість кімнат, зала, каплиця, на другому поверсі теж шість кімнат із залою. З кожною зміною власників (1574 р. - Михайло Телегі, 1625 р. - Іштван Нярі, 1640 р. - Лон'ї, 1726 р. - Шенборни), а також, внаслідок свого прямого значення - оборонного, замок перебудовувався. Так, після нападу польських військ князя Любомирського 1657 року, замок після сильного пошкодження був значно перебудований. В 1703 році тут перебував Ференц ІІ Ракоці після поразки з австрійцями під Мукачевим.

Нижче світлина Чинадійовського замку 1940 року з фотоархіву Державного управління охорони пам'яток (Будапешт) з спільноти Transcarpathian Heritage у Facebook

Замок набув сучасного вигляду після перебудови 1839 р. під керівництвом архітектора Германа Ігнаці. Під час реставрації було знайдено людській скелет, замурований в стіні. Хтозна, можливо вночі бродить по замку привид. Правда, й сам замок виглядає наче привид з середньовіччя.

У 2001 році держава передає твердиню митцю Йосипу Бартошу в довгострокову оренду. Своїми силами він спробував відновити замок.

Відносно недавно замок почав приймати туристів, тут відбуваються всілякі культурні заходи та мистецькі пленери, виставки, концерти тощо.

Про сучасне життя замку можна дізнатися з репортажу нижче

Біля замку був розбитий парк у 1749р власником замку Ференцем Башинаді.

Не так давно розпочали відроджувати й парк. Сподіваюся, що вже 2021 році парк буде у розквіті.

Також можна подивитися репортаж проекту "Своя Земля" від "Суспільне Закарпаття" більш детальний про те, що відбувається з замком, як він потрапив до рук пана Йосипа і яким він був до ремонту, і чому його не будуть реставрувати під новий вид, яка ціль відродження замку (культурно-мистецький центр Закарпаття), які проводяться екскурсії, в ньому лицарські фестивалі , як відроджується парк.

Мітки: Закарпатська область, замки, фортифікаційні споруди,