Миколай Поле

Николайфельд Nicolas felds

Історична довідка

Село Ніколайфельд було засноване у 1869 р. як адміністративний центр колонії Язиково мешканцями з різних сел колонії Хортиця. Село назвали на честь імператора Миколи І.

До 1861 року ці землі належали графу Коскулю, який після ліквідації кріпосного права й продав їх менонітській спільноті.

Ніколайфельд мало одну центральну вулицю, а садиби містилися по обидва її боки.

На 1910 рік тут працювали продуктовий магазин та крамниця з продажу тканин, відкрита книгарня, магазин канцтоварів, діяв млин. 1913 року у Ніколайфельді відкрилася аптека та дві столярні майстерні . На 1918 рік кількість населення складала понад 200 осіб.

Частину сучасного села Миколай-Поле складає колишнє німецьке село Францфельд (Franzfeld) засноване також, як і Миколай Поле у 1869 року Першими його поселенцями були 34 менонітські родини, які прибули із різних сіл колонії Хортиця.

Тут діяв вітряний млин та механічний млин Леткеманна, також був та цегельня. 1908 року місцевою громадою побудовано будинок для амбулаторії та аптеки У 1908 р. назву села змінили. З того часу Францфельд іменували Варварівкою, як й Ніколайфельд змінило на Миколай Поле.

Сьогодні від колишнього Францфельду лишилися багато менонітських будинків, магазин, будинок пошти-аптеки, менонітське кладовище з надгробками.

Молитовний будинок меннонітів у Миколай-Полі

Будівництво молитовного будинку було розпочато навесні 1987 року за проектом Дитріха Ремпеля, майстру-столяра з хортицької фабрики «Лепп і Вальман» А урочисте перше богослужіння у протестантському храмі відбулось 16 жовтня 1888 р.

Зводився храм на кошти мешканців Ніколайфельду. Розміри церкви 19 х 28 м . Будівля цегляна, її зовнішні стіни були вкриті штукатуркою та прикрашені декоративними деталями. Будівля не висока, і її псевдоготичні вікна розташувалися доволі низько до землі, що створювало незвичне враження. Вхід до церкви розташовувався на південному боці, а кафедра стояла на підвищенні на протилежній частині. В храмі могло розміститися 300 прихожан.

За часів Радянської влади церкву перетворили на зерносховище. Сьогодні колишній менонітський храм служить спортзалом для сусідньої школи, яка теж є архітектурною менонітською спадщиною Миколай-Поля.

Училище

Училище було побудовано на початку ХХ ст. Вже багато років тут діє загальноосвітня школа.

Старі будинки менонітів

Що ще збереглося у колишньому менонітському поселенні Міколайфельд. Якщо ви колись будете тут і знайдете ці об'єкти, то буду вдячна за фотографії

  • Будинок пошти Зведена з цегли, а вікна мали дерев’яне декоративне обрамування. Тепер тут міститься поліклініка
  • Зерносховище Классена Це все що лишилося від великої садиби Йоганна Классена.
  • Сільська школа була типовою будівлею менонітської школи. Зводили її з цегли будинок мав декоративний орнамент, а між вікнами споруду прикрашали пілястри. Після революції тут працювала колгоспна школа, а сьогодні у частині будинку розташувався гастроном.
  • Кладовище з ідентифікованими надгробками з похованнями до 1916 року
Мітки: Запорізька область, кірхи, міська архітектура, будинки, костели, кірхи та реформаторські храми, німецька спадщина,