Березна

Історична довідка

Перша згадка про Березну відноситься до 1152 р. Під час перебування у складі Польщі, Березна належала коронному гетьману Польщі Миколі Потоцькому. У ті часи місто укріплюється валами. ЗА часи володіння Потоцьким у Березні з’являються ремісницькі цехи.

Важко повірити, що на середину ХІХ ст. в Березній було сім церков, чотири з них зведені у XVIII ст, а три в ХІХ ст.

Шедевр, якого більше не існує

Найгарнішою та надзвичайною була дерев’яна церква Вознесіння Господнього. Вона була зведена у 1759-1761рр. ніжинським майстром Панасом Шелудьком. Висота дерев’яної церкви була 35м!! Діаметр соснових брусів була приблизно 16 см. Храм мав цегляні підмурки. Церква мала унікальний інтер’єр. Взагалі Панасу Шелудько вдалося розв’язати задачу внутрішнього простору таким чином, що зараз це під силу тільки при використанні монолітного залізобетону. Але церкву було знищено. Стає недобре, продивляючись старі фотографії зроблені Степаном Таранушенком під час великої експедиції Лівобережною Україною, що цього шедевру більше не існує.

Церква святих апостолів Петра та Павла

Зведена церква 1787року. До наших днів дожила, але досить у пошкодженому виді та з багатьма переробками. Зараз храм діючий.

У Березній народився і співав у церковному хорі український композитор та хормейстер Г.Г.Верьовка. Він у 1943 організував Український народний хор, який названий на честь нього.

Мітки: Чернігівська область, церкви,