Миколаївський костел

Національний будинок органної та камерної музики України

Костел святого Миколая

Проєкт костелу був виконаний студентом Станіславом Воловським, Городецький був запрошений керувати будівельними роботами. Вартує додати, що в Владислав Городецький вніс деякі зміни в первісний проект, я кто збагадив оздоблення та декор, також додав сигнатурку в противагу двом великим вежам собору, а для фасаду спроектував вікно-троянду. За зовнішнім виглядом костел нагадував Вотівкірху Votivkirch, що у Відні.

Зводивши храм в долині ріки Либідь, Городецький використовував метод укріплення ґрунту бетонними палями. Цей метод потім запозичили при будівництві навіть за кордоном. Будівництво храму тривало 10 років.

6 грудня 1909 храм був освячений. Інтер’єр вражав своєю скромністю, простотою, це пояснювалося дуже просто: настала перша світова війна і перестали виділятися кошти на оздоблення храму.

У 1930-их рр. храм був закритий, а з 1945 по 1979 рр. в храмі розміщався архів. 13 лютого 1979 було видано розпорядження про передачу будівлі під Будинок Органної Музики. Для цього з Чехії було замовлено орган і розпочата реставрація будівлі. 1981 року храм відкрив двері всім бажаючим слухати класичні твори у виконанні органу та камерних оркестрів.

Останні роки храм ділять римо-католицька спільнота та будинок органної музики. Проводиться римо-католицька служба, і також проводяться концерти класичної музики

Про орган процитую інформацію з офіційного сайту «Будинку органної музики»

Спеціально для концертного залу майстрами фірми " Рігер - Клосс " (м. Крнов, Чехословаччина) було сконструйовано великий концертний орган. При конструюванні органу майстри намагалися наблизити його зовнішній вигляд до архітектурного стилю костьолу, що об'єднало унікальну архітектуру з унікальним інструментом. Орган має 55 регістрів, що розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах; 3945 труб різних розмірів (від 13 міліметрів до 6 метрів), виготовлених із металу та цінних порід дерева (чорного та червоного). Програмне управління дозволяє в повній мірі використовувати всю темброву палітру інструменту. Широкі можливості цього органа сприяють виконанню музики різних стилів та напрямків , включаючи твори сучасних композиторів

Фотогалерея Миколаївського костелу

Подивитися більше фотографій можна в альбомі "Миколаївський костел - неоготична перлина Києва" на сторінці Памятки України у фейсбуці .

Страшна та сумна новина

3 вересня 2021 року в наслідок пожежі в Миколаївському костелі було знищено вогнем орган, який було сконструйовано та створено з умов та архітектури костелу у 1970-х роках чеською компанією Rieger-Kloss Пожежа виникла через коротке замикання в органі під час репетиції. Крім музичного інструменту знищено люстру, постраждало внутрішнє оздоблення та вітражі,стіни будівлі закопчені й залиті водою. ВІдновлюванні роботи розпочнуться не раніше жовтня 2021 року.

Мітки: Київ, костели, костели, кірхи та реформаторські храми,