Низи

Низи відомі з 1662 року. Засновник села - полковник Герасим Кондратьев, нащадки якого жили тут до 1880 року в родинному маєтку, про садибу якої ми згадаємо трохи пізніше.

Розташовано село за 20 км від районного центру — міста Суми.

Храм Іоанна Богослова

Першим храм на цьому місці був зведений у 1678 році на кошти засновника у спомин про загиблого сина Івана. Мурований. Новий мурований храм зведений у 1910 році, нині діючий, .

Садиба – музей Петра Чайковського

Упродовж 1871–1879 років щоліта у Низах в садибі маєтку родини Кондратєвих відпочивав П. І. Чайковський. Тут він написав музику до опери «Коваль Вакула», працював над Другою та Третьою симфоніями, а також іншими музичними творами. У будинку, де у 1871-1879 рр. жив видатний композитор, у 1965 році організовано меморіальний музей. Кожному члену родини Кондратєвих композитор присвятив музичні твори. Голові родини Миколаю Дмитровича – цикл «Вечерні мрії», його дружині – «Салонний вальс», доньці Надії – «Вальс -дрібничка», навіть гувернантку француженку Емму Жентон не забув – «Сентиментальний вальс».

На жаль, рояль на якому Петро Ілліч складав та грав свої твори не зберігся.
Колись, ще досить недавно в садибі проводилися музичні тематичні вечори. Зараз музей переважно закритий. Він не має опалення :( Будівля в поганому стані. Якось сумно від розуміння настання процессу втрати пам'ятки…

Парк оточує садибу, неподалік від садиби памятник Чайковському. Поруч парку мальовнича ріка Псел, яка омиває півострівець. Неподалік, знаходиться й Низ(иц)ька ГЕС.

Мітки: Сумська область, палаци, садиби, церкви, палаци та садиби,