Долина

колишній Янів, Janów

Янівський Замок в Долині

Замок в Долині (а колись Янові) збудував у XVII столітті Ян Ґольський, воєвода подільським і каштелян галицький, брат Станіслава Ґольського , воєводи руського.

На сьогодні збереглася лише північна частина замку, залишки кругло вежі та рештки оборонних укріплень.

У 1675 році замок був захоплений турками, та значно зруйнований, з тих пір він і не відновлювався.

В XVIII столітті, за володіння Богушів, на території замку працювала селітрова фабрика.

Костел

Ще на під’їзді до Долини ми бачимо на замчищі єдину добре збережену споруду від янівського замку - Троїцький костел. Храм був зведений у 1611 – 1634 рр. у стилі пізнього ренесансу з елементами готики.

Храм був фундований власником міста Яном Гольським. Справедливості заради, слід зазначити, що це була друга католицька святиня. Перший костел був дерев’яним.

1648 та 1675 роки були фатальними для замку та для його замкового храму. Костел теж зазнав руйнацій. Храм відбудували та відновили 1712 року. Як зазначає сайт «Костели та каплиці в Україні», у 1763 році храм мав вже 5 вівтарів, які 1796 року були присвячені Пресвятій Трійці (головний), св. Антонію і св. Йосифу (бічні) та Христосу Назаретанському і св. Анні (в каплицях).

За радянські часи приміщення храму використовували під зерносховище. І, лише, з набуттям Незалежності, у 1991 році храм передали вірянам УАПЦ. Будівлю було відремонтовано, відреставровано, та потім й переосвячено. Нині це церква Архистратига Михаїла ПЦУ.

Поруч з костелом у 1825 році було зведено дзвіницю

Церква парафії Дива Архистратига Михаїйла

Церква була зведена 1725 року. Поблизу збереглися рештки валів (не бачила)

Каплиця-гробівець Скарбків і Лосів

На кладовищі в селі Долина ще стоїть мурована цвинтарна капличка , як побудували у 1807 році як родинну каплицю Скарбків, власників Янова на той час. Але освячена вона була тільки 1841 року.

Однією з цікавих будівель колишнього Янова , а тепер Долини - є симпатична будівля електростанції. Рекомендую приділити їй час, а не проїхати, як я повз і ... не сфотографувати.

Мітки: Тернопільська область, замки, церкви, фортифікаційні споруди, костели, костели, кірхи та реформаторські храми,