Хуст

Sightseeing. Цікаві місця Хустський замок

Хустський замок був зведений на горі вулканічного походження. У ХІ ст. це була дерев’яна фортеця.

Нова кам'яна фортеця була неприступною великою, її постать було видно здалеку. Вона немов суворий страж стояла над містом, даючи прилисток населенню під час нападів ворогів.

Хустський замок був зведений на горі вулканічного походження. У ХІ ст. це була дерев’яна фортеця.

Нова кам'яна фортеця була неприступною та великою, її постать було видно здалеку. Вона немов суворий страж стояла над містом, даючи прилисток населенню під час нападів ворогів.

Землі в період з 1281 по 1321 рр. належали до Галицько-Волинського князівству. Потім вони підпали під владу Угорського королівства. В 1329 р. король надає Хусту статус коронного міста. Це означало дозвіл мати місту своє керування, свою символіку та різні привілеї. В 1514 замок був в руках повстанців-куруці під командуванням Дьордя Дожі.

В 1594р. місто було взято татарською ордою, але замок не було взято. На той час це була дійсно потужна фортеця, яка не здалася потім вже в 1659р татарам. В своїх історичних записах турецький письменник та мандрівник Евлія Челебі писав: "Хустський замок розташований на вершині гори Хасана, мури його високі та товсті, потужністю своє. він схожий на фортецю Іскендер, тому що висота його веж сягає небес". На період набігів татар, замок фактично належав Трансильванському князівству. Тривалий час замок був в епіцентрі війн Габсбургів та семигородських князів. В 1703 замок знову опинився в руках повстанців-куруці. В 1709 році Ференц Ракоці в замку проводить Сейм, на якому прийнято рішення про незалежність від габсбурзької корони.

Те, що встояло під людськими війнами, конфліктами, хоч руйнувалося, але відновлювалося і набирало більшої міцності, 3 липня 1766 зруйнувалося від блискавки. Блискавка влучила в порохові склад Відтоді розпочалася чорна смуга в житті замку. Через 7 років, оглядаючи замок майбутній австрійський імператор Йосиф ІІ, зауважив про фортифікаційну непридатність замку. Після цього в 1788 велика гроза з блискавками та сильним вітром поставила крапку в житті замку. Після цього влада дозволила розбирати замок на каміння для будівництва.

Те, що ми маємо на сьогодні це скелет обгризений погодними умовами та людською жадібністю. Ще вгадується план фортеці, ще можна уявою домалювати. Але ми вже навряд чи зможемо уявити той потужній комплекс, який складався з двох дворів - верхнього та нижнього, мав житлові будинки, каземати, тюрму, церкву, господарчі споруди, колодязь на глибину 160 метрів. Це важко скласти до купи і уявити на пагорбах серед каміння, якого з кожним роком стає менш і менш. Колись, років через 50-100 від нього не залишиться ані камінчика, і в книжках напишуть "тут проглядаються вали", "городище"... Колись, а можливо і ні! Якщо споруду взяти під шефство і законсервувати.

Замок з висоти пташиного польоту від каналу Khust City

А так виглядав замок колись 3D реконструкція Хустського замку, створеної Fodor Zsolt , Cseke György , Várnai Dezső

Мітки: Закарпатська область, замки, костели, фортифікаційні споруди, костели, кірхи та реформаторські храми,