Верхівка

один з найгарніших палаців Вінниччини

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого у Верхівці?

Беззаперечно, маєток Собанських один з найгарніших та добре збережених на Вінниччини. А палац з брамою за своєю архітектурою чи не найромантичний на Поділлі.

Верхівкою володіли Потоцькі. Потім вона опиналася у власності Ієроніма Собанського. Його головна резиденція була в сусідній Ободівці ( там теж був палац, від якого лишилися руїни). Верхівку він віддає своєму синові Станіславу. Останні власники Верхівки були його сини - брати Генрик та Вітольд, їх розстріляли більшовики у Підволочиську.

Палац Собанських

Палац був зведений за проектом невідомого архітектора , як пише Роман Афтаназі, у необароковому стилі, хоча вартує додати що тут присутня еклектика, романтичні вежі палацу надають йому вигляд мисливського замку.

До палацового комплексу родини Собанських належать:

  • цегляний двоповерховий палац з двома вежами,
  • стайні,
  • ворота в стилі необароко та огорожа,
  • каплиця
  • ландшафтний парк

Палац цегляний, двоповерховий, у плані прямокутний, з двома баштами у північно-східному і південно-західному кутках. Фасади виконані у стилі необароко

Ландшафтний парк закладений за проектом В.Кроненберга.

Конюшня була зведена 1890-ті рр. В плані ця цегляна будівля вона Г-подібна. Її фронтони виконані у формах модернізованого бароко.

Окремої уваги заслуговує брама. Вона дуже гарна, і доповнює створення романтичної архітектури маєтку. Зліва від брами розташована каплиця, теж в стилі необароко.

Зараз парк маєтку, якщо не помиляюся, має статус дендропарку. А палац з іншими будівлями зазначений як пам’ятка національного значення

Маєтку у Верхівці пощастило набагато більше ніж Ободівці – тут й досі діє сільськогосподарський технікум.

Коли брати Собанські лишили Верхівку і поїхали до свого родича до Підволочиська, а маєток був на стадії повного розграбування. Але , ніби сам Котовський не дав його розграбувати. Дуже нетривалий час тут був … кінний завод. А з 1921 року до 1926 тут діяв притулок для дітей сиріт.

Церква

Церква зведена 1884 року. Вона пятиверха з дзвінницю

Мітки: Вінницька область, палаци, маєтки, палаци та садиби,