Піща

Церква Казанської ікони Божої Матері

Садиба Гутовського

У 2018 році садибу я не змогла знайти, Знала, що вона десь біля озера в хащах. Потім, як виявилося з новин територію в тому (!) ж році , але вже восени,розчистили. Хороша причина навідатися ще раз, на цей раз з позитивним результатом.

Комплекс польської поміщицької садиби Гутовського XIX-XX століття є, навіть, пам'яткою архітектури місцевого значення. І насправді, є ймовірно єдиною вцілілою хоч якимось чином в тому районі. Принаймні, район Шацьких озер багатий на церкви та природні пам'ятки. Проте, чомусь садиба з кожним роком руйнується, а розчистили від чагарників волонтери!

Як пише сайт, restlib.com.ua, родина Гутовських в селі мала безліч земель, млин, також зрощували льон і зернові культури. До маєтку в Піщі входили: помешкання керуючого, капличка, частка панського помістя, складські будівлі, двоповерховий особняк і кована огорожа. Нині із будівель збереглися будинок управителя, каплиця, млин і дві господарські споруди.

Гутовські проживали в Піщі до 1939 року. Після їх відїзду садибу прилаштували під військових. Кажуть, тут проходили військову підготовку мешканці села.

Велике піщанське озеро

Мітки: Волинська область, церкви, дерев'яні храми, садиби, руїни, млини, палаци та садиби,