Невицьке

Sightseeing. Цікаві місця Що цікавого

Романтичні руїни Невицького замку, що височіють на горі над селом Кам'яниця та річкою Уж

Назва села дала назву замку, топоніміка слова Невицьке походить від імені давнього божества Неви - невідомість, що перетворилося на слово невістка - дівчина, що не знає свого майбутнього.

Невицький замок

Замок був побудований в XIII ст. на горі вулканічного походження, що піднімається на 260 м над рівнем моря. На ті часи для замку головною спорудою в комплексі була вежа-донжон. Вона збереглася і до наших часів, шатровий дах був зведений за теперешні часи. За формою замок має еліпс. Споглядаючи руїни, можна зрозуміти, що колись замок мав досить потужні укріплення.

Історія Невицького замку

Вперше замок згадується в 1278 році як власність Аби Амодея (Обо Омодей) одного з найбагатших та найвпливовіших угорських магнатів. Він був палатином Угорщини. Він володів багатьма землями. У Невицькому на стратегічно вдалому місці він зводить дерев’яну фортецю. Саме з замку можна було контроювати вихід з Ужанської долини. А це був давній торгівельний шлях. Аба Амодей був на рівні короля зі своїми землями та владою на них. Він був багатий та незалежний. Він мав свій суд, своє військо, будував замки та назначав каштелянів, контролював роботу торгівлі на своїх землях. Тим не менш він завжди лишався вірним Карлу І Роберту

Свою останню битву при Кошице він програв у 1311 році. Тоді його було вбито, а землі відійшли за спадщиною вдові та дітям. Непорозуміння з королем Карлом Анжуйським, який висунув жорсткі умови щодо правил панування на власних землях призвели до повстань проти короля. Так сини Обо Омодея Їх власність була конфіскована.

Невицький замок відійшов прибічнику короля Яну Другету. Вже при Другетах зводиться новий замок кам’яний. Руїни саме цього замку ми можемо побачити сьогодні. За власність твердині та ряду інших земель постійно сперечалися. Замок переходив від одного Другета до іншого, представники роду воювали між собою за право володіння. Так продовжувалося до 1602 року, коли виник велика суперечка за право володінням, та такий, що справу прийшлося розглядати Ватикану, якій вирішив її на користь прибічника єзуїтів Дьордя ІІІ Другета.

Замок мав чотири бойові вежі та житлові корпуси, Замок був доволі потужним оборонним комплексом. Оточений системою валів та рвів. На внутрішньому валі був зведений фортечний мур з чотирма вежами. Три вежі мали напівовальну форму, одна трикутну. Всередині був замковий двір розмірами 35 на 12 м. Центром оборони замку була вежа-донжон.

У 1644 році замок було частково зруйновано військами Д’єрдя Ракоці ІІ. Відтоді він вже ніколи не відновлювався.

У 1902 році було проведено реставрацію центральної замкової вежі. А у 1924, коли Закарпаття входило до Чехії, було проведено деякі ремонтні роботи, встановлені дахи на вежах.

Тільки розташування на високій горі, куди веде доволі крута дорога замок зберегло від подальшого руйнування людьми. Але не природи.

У 2012 році впав дах на малій вежі.

Руїни дуже просять консервації та банальної туристичної інфраструктури.

Тривалий час замок знаходився на балансі сільради, але з 2018 року на балансі області. Нарешті, у 2019 році, за замок взялися. Потрібно їхати і дивитися, що ж змінилося!

Легенда про Невицький замок

В народі Невицький замок досі називають "замком Поганої Діви".

Рід Другетів володів замком більш ніж три століття. Багато чим пов’язаний замок з цією родиною.

В народі Невицький замок досі називають "замком Поганої Діви".

Рід Другетів володів замком більш ніж три століття. Багато чим пов’язаний замок з цією родиною. Збереглася легенда про одну жінку з роду Другетів. Була вона вродливою, але дуже жорстокою, хитрою та жадібною. Прозвали її в народі "Поган-дівча". Для завершення будівництва замку вирішила вона робити розчин з додаванням молока та яєць. Цей давній спосіб не підводив при будівництві, і робив споруди міцними. Зобов’язала мешканців сил нести все молоко всі яйця, а ті, хто не слухались її були жорстоко наказані. нестерпно стало жити, пожалілися люди королю Матяшу. Викликав він її до себе, не прийшла поган-дівча. Гордість короля було зачеплена. Вирішив він її наказати. Але замок взяв хитрістю. бо вже на той час він був достатньо укріплений. Він назбирав худоби, прив’язали до них дзвіночки. І воїнам був наказ бігати з факелами. І от серед ночі це дійство почалося. Поган дівча подумала що це починається штурм, глянула а війська тьма тьмуща, втекла вона в Ужанську долину. А король Матяш схопив її там, і не піддавшись на її останню хитрість - спокуси, відрубав їй голову.

Але замок взяв хитрістю. бо вже на той час він був достатньо укріплений. Він назбирав худоби, прив’язали до них дзвіночки. І воїнам був наказ бігати з факелами. І от серед ночі це дійство почалося. Поган дівча подумала що це починається штурм, глянула а війська тьма тьмуща, втекла вона в Ужанську долину. А король Матяш схопив її там, і не піддавшись на її останню хитрість - спокуси, відрубав їй голову.

Як дістатися до Невицького замку

Дістатися до Невицького замку можна двома варіантами

  1. На машині - тоді ви просто користуєтесь картою,
  2. Громадським транспортом та пішки- ви сідаєте на ужгородському автовокзалі в маршрутку в сторону Невицького, обов'язково вкажіть, що вам потрібно дістатися саме в замок. Вам зупинять біля гори, ви переходите по місточку річку Уж та їдете прямо дорогою пішки на саму гору. Їти трохи довго та важко, підйом крутий. Вартує подбати про зручне взуття. Якщо вам пощастить, то вас підбере машина і доставить на саму гору. Проходьте повз санаторій. І от ви вже бачите вежу-донжон. Все прийшли. ;)

Ruinen Der Burg Newitzke In Transkarpatien

Die transkarpatische Burg in der Nähe des Dorfes Newitzke wurde im 13. Jahrhundert erbaut auf einem Berg in der Nähe von Uschhorod (Ungwar). Dieser Berg ist vulkanischen Ursprungs und erhebt sich 260 m über dem Meeresspiegel. Mit den Besitzern der Familie Drugeth (14. Jahrhundert) wird die Burg in Stein umgebaut. Der Donjon war das Hauptgebäude des Komplexes. Während der Religionskriege war die Burg beim Prinz von Siebenbürgen, Juri Rakoczi, im 1644 zerstörte und begann zu verfallen.
Die Legende des heidnischen Mädchens (Pagane Mädchen) ist erhalten geblieben.

Sie gehörte dem Drugeth-Clan an. Sie war schön, aber grausam, gerissen und gierig. Sie wurde das "heidnische Mädchen" genannt. Um den Bau des Schlosses abzuschließen, beschloss sie, eine Lösung mit Milch und Eiern zu finden. Diese alte Methode galt als Klassiker beim Bau von Verteidigungsstrukturen, da sie sehr langlebig war. Das Pagane Mädchen zwang die Bewohner der umliegenden Dörfer, die ganze Milch und alle Eier zu tragen, die gegeben worden waren, um alles wegzugeben! Diejenigen, die der Anordnung nicht nachkamen, wurden schwer bestraft. Es war unerträglich zu leben. Die Leute beschwerten sich bei König Matthias

Er rief diese gierige Frau herbei, aber kam sie nicht. Der Stolz des Königs war betroffen, also beschloss er, sie zu bestrafen. Aber der König erwarb die Burg mit einem Trick, weil die Burg zu diesem Zeitpunkt ausreichend befestigt war.
Er befahl den Untergebenen, Vieh zu sammeln und denen Glocken anbinden. Und den Kriegern wurde befohlen, mit Fackeln zu rennen. Mitten in der Nacht begann diese Aktion. Das Pagane Mädchen dachte, es sei der Beginn des Sturms, weil sie eine große Anzahl von Truppen hinter den Burgmauern sah.
Ohne nachzudenken, hat sie ins Uschhorod Tal geflohen. König Matthias packte sie dort und, ohne ihrem letzten Trick – der Versuchung einer Frau – nicht erlegen, schnitt ihr den Kopf ab (Vielen Dank an Taras Tarasov für die Übersetzung ins Deutsche)

Zamek Newycki

Zamek Zakarpacki położony w pobliżu wsi Newyckie, 12 km na północ od Użhorodu. Wybudowany został w XIII wieku na szczycie wzgórza pochodzenia wulkanicznego (260 m npm) nad doliną rzeki Użok w miejscu wcześniejszej drewnianej fortyfikacji. Z właścicielami rodziny Drugeto (XIV wiek) zamek zostaje przebudowany na kamień.Donżon był główną budowlą tego kompleksu.W 1644 roku zamek został zdobyty i zniszczony przez gubernatora Siedmiogrodu Jerzego I Rakoczego. Od tego czasu zamek nie został odrestaurowany i dotrwały do naszych czasów w postaci ruiny. Została zachowana legenda o pogańskiej dziewczynie. Należała do klanu Drugeto. Była piękna, ale okrutna, przebiegła i chciwa. Nazywano ją „Pogańską Dziewczyną”. Aby ukończyć budowę zamku, postanowiła zrobić zaprawę z dodatkiem mleka i jajek. Ta starożytna metoda była uważana za klasyczną w konstrukcji obronnych, ponieważ czyniła je bardzo trwałymi. Pogańska Dziewczyna zobowiązała mieszkańców okolicznych wiosek do zniesienia całego mleka i wszystkich podanych jaj, aby oddać wszystko! Ci, którzy nie zastosowali się do rozkazu, zostali surowo ukarani. Lud króla Maciusia skarżył się nieznośnie. Wezwał tę chciwą kobietę, a ona nie przyszła. Duma króla została naruszona, więc postanowił ją ukarać. Ale już do tego czasu zamek był wystarczająco ufortyfikowany, więc zdecydował król zdobyć go przez chytrość. Rozkazał podwładnym zebrać sporo bydła i przyczepić im dzwoneczki . A wojownikom nakazano biegać z pochodniami. W środku nocy ta akcja się rozpoczęła. Pogańska Dziewczyna, spojrzyła za sciany zamku i pomyśliła, że to początek szturmu z ogromną liczba żołnierzy. Bez namysłu uciekła ona do Użskiej doliny. Król Maciuś ją tam złapał i nie poddając się na ją ostatniej sztuczce – pokusy kobiece – odciął jej głowę (Wielkie podziękowania dla Tarasa Tarasow za tłumaczenie w języku polskim)

3-D реконструкція Невицького замку від Петра Барана

Мітки: Закарпатська область, замки, фортифікаційні споруди,