Мармароська готика в Україні

Мармарощина розділений між двома країнами Румунією та Україною історично-етнографічний регіон, який подарував дивовижний архітектурний стиль марморської дерев’яної готики. Зараз на території цього регіону зберіглося більше сотні чудових високих старовинних храмів, гострі вкриті ґонтом шпилі яких підносяться в небо з карпатських гір. Прекрасної форми хрести вінчають ті шпилі. Приблизно третина з них - храми, яким налічується вік понад двох століть!

У Румунії розташована більшість – понад сто храмів, з них вісім церков занесені до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО! А це:

  • Будешть (1643 р.),
  • Рогоз (1663 р.),
  • Поєніле-Ізей (1700 р.),
  • Бирсана (1720 р.),
  • Єуд (1720-ті рр.),
  • Шурдешть (1766 р.)
  • Десешть (1770 р.),
  • Плопіш (1798 р.)

Про ці дивовижні дерев’яні церкви Марморошу , румунської сторони англійською мовою на youtube каналі UNESCO

В Україні ж, на жаль, храмів у стилі мармароської готики всього набереться з десяток

Найстаріша церква

Найстаріша дерев’яна церква у стилі мармароської готики в Україні святителя Миколая зведена 1561 року у Нижній Апші, Закарпаття, Хустський район! Храм є діючим, на свята богослужіння ведуться різними мовами, кожен день румунською.

Нижче наведу цікавий новостійний сюжет, з якого можна дізнатися, що нещодавно знайшли надпис на дошці в церкві, на якому вказано 1471 рік, але чи то був рік закладання чи вже освячення церкви невідомо. Але зрозумілим стає вже той факт, що 1561 роком храм у Нижній Апші явно омолодили. Насправді він більш старший.

У Хустському районі ми маємо аж п’ять представниць мармароської готики. До недавнього часу п’ять…

Зі збережених маємо чотири храми та п’ятий перебуває в консервації. Їх зручне розташування складає вам легкий маршрут аби відвідати усі ці церкви: Стеблівка – Сокирниця – Крайниково – Данилово - Олександрівка

Дерев’яна готика Потисся
Високі вежі цих дивовижних храмів, увінчані шпилями з чотирма фіалами по кутках вежі та дахи вкриті ґонтом. Це все створює таку небачену більше ніде крім Закарпаття автентичність, що хочеться пізнавати і затримуватися біля кожного такого храму.

Храм-фенікс

Церква у селі Стеблівка, Хустського району була дуже пошкоджена пожежею у 1994 році. Тоді верх храму згорів. Зараз в Стеблівці лишилися деревяні руїни цієї давньої церкви, про які намагається дбати та підтримувати громада села. Сподіваюся, що храм, наче фенікс, відродиться з попелу і знову спрямує свої шпилі у небо.

Чудова дерев’яна краса!

Церква Святого Архистратига Михайла у Крайниково була зведена у 1668 р. За хронологією вона йде після згорілої, а нині в руїнах церкви у Стеблівці, яка датується 1643р. Розміри та просторове рішення цієї представниці мармароської готики в Крайниково дійсно вражають! Як і у всіх готичних храмів, тут об’єм спрямований догори. Висота церкви вражає - 25 метрів. Зведений храм з дубових колод. І він стоїть в оточенні столітніх однолітків церкви – старих мовчазних дубів.

Церква Святого Миколи Чудотворця в Сокирниці

Церква Святого Миколи Чудотворця — дерев'яний готичний шедевр у селі Сокирниця, Хутського району. Ззовні стіни храму прикрашає колекція дерев'яних хрестів. Цю церкву складали у Сокириниці 1704 року, бо, певно за сіль, викупили в іншого села і перевезли до Скорирниці.

Храм постраждав від радянської влади. Церковне майно вкрадено, а розписи стін майже знищено грибком, так як стіни вкрили ДСП. Храм перебував в аварійному стані, дах внаслідок дощів підтікав, що дуже псувало будівлю і зсередини ;( Інколи, дуже рідко, тут ще проводять богослужіння.

Церква Святої-Параскеви П’ятниці. Олександрівка

Ще одна перлина мармароської готики розташувалася в колишньому Шандрово, а нині це село Олександрівка. Ця деревяна готична красуня на відміну від інших своїх сестер не ховається серед дерев. Вона органічно вписується в ландшафт села. Дивовижно, в церкві уціліли деякі розписи та, головне, іконостас, з ікон якого на рідкого відвідувача дивляться лики святих.

2018 року дерев’яна церква в Олександрівці була визнана об’єктом культурної спадщини національного значення. Не зважаючи на суттєву віддаленість, до Олександрівської готичної церкви завітати ну дуже вартує!

Найвища

Ще одна пам'ятка архітектури національного значення - представниця мармароської готики - церква святителя Миколая розташувалася у Данилово. Зводили її у 1779 році. Вона нібито як найвища серед усіх чотирьоїх. Її висота зі шпилем складає 35 метрів. На жаль, цей храм перебував (не знаю як зараз) в аварійному стані. Дах замінювали на новий у 2004-2005 рр., тоді ж і замінили покрівлю. Стоїть

Чудове відео деяких деревяних готичних храмів Закарпаття від крутого проекту nebo.lviv.ua. У цьому відео можна побачити ці прекрасні церкви у стилі мармароської готики з неба так, як їх бачать птахи, а ми можемо тільки з квадрокоптерів.

Якісь певні готичні елементи ми можемо спостерігати в інших храмах та дзвіницях Закарпаття. То ж , думаю, вартує розказати і про них. Але минути найменший серед храмів такого напрямку неможливо .

Особлива, бо найменша

Новоселиця, Виноградівський район, церква Успіння Пресвятої Богородиці 1654-1656 рр. зведення - найменша з усіх готичних дерев’яних церков Закарпаття. Але вона є однією з тих рідкісних храмів, де зберігся стінопис. Зараз у колишній церкві діє музей . Для того, щоб потрапити всередину потрібно сконтактувати з його директоркою пані Наталею Вамош. Історія та фотографії інтер’єру храму добре представлені на сторінці про церкву в Новоселиці авторського сайту Олени Крушинської «Дерев’яні Храми України»

Готична деревяна дзвіниця

Унікальна дзвіниця

Неможливо не згадати за дерев’яну дзвіницю-вежу біля мурованого готичного реформаторського храму у селі Четфалва XV століття. Вона була зведена 1753 року у стилі мармароської готики, в той час, коли перебудовувався сам храм. Ця вежа особлива ще й тим що зведена у пропорції один до одного - висота вежі дорівнює висоті його шпилю!

Реформаторський костел в Бене - архітектурна пам'ятка національного значення. Зведений цей храм аж в 15 столітті!

На велике щастя, реставрація 2001-2004 відновила первісний вигляд дзвіниці - шпиль з чотирма фіалами, балюстрадою та галереєю. А бляху, яка вкривала храм з початку ХХ ст., замінили справжнім ґонтовим покриттям.

Цікавий храм, своєрідний приклад провінційної готичної архітектури на Закарпатті, зберігся у Паладь-Комарівцях. Тут нашу увагу привертає вже знайоме готичне дерев'яне завершення кам’яної дзвіниці, яка була вбудована в храм у наслідок перебудови 1729 року. Так як я тут ще не було публікую фотографію з ВІкі. В мене наочне знайомство з цим храмом ще попереду.

Ще одна представниця готичної архітектури Закарпаття - велична вежа-дзвіниця 18 ст. у Гетені (дивись фото за посиланням)Вона однозначно архітектурна домінанта села. Поруч скромного храму, вона привертає на себе основну увагу. Має вже знайомі нам елементи готичний шпиль в оточенні чотирьох малих фіал.

Ймовірно, ви могли побачити помилку, або маєте доповенення. Всі свої зауваження та пропозиції ви можете надіслати на пошту, або написати повідомлення сторінці сайту "Архітектурні та природні памятки України" у фейсбуці. Дякую.