Продовжуємо цікаву тему храмів-воїнів, оборонних та з елементами фортифікацій культових споруд в Україні.
Постійні загрози ворожих набігів, місцевих селянських чи козацьких повстань зумовили виникнення в архітектури релігійних будівель стилю так званого "фортечного" напрямку – стіни храмів будували більш товстими з міцного каменю, сама сакральна споруда облаштовувалася стрільницями та бійницями. Не оминув цей напрямок й юдейські храми. На теренах Поділля та Галичини синагоги стають важливим, а то й одним з основних елементів міських та фортечних укріплень.
Яскравим прикладом інтеграції синагоги в оборонну систему міста вартує навести Гусятин. Тут оборонна синагога виступала основним елементом оборони північної частини міста. Як висловлювалася у своїй праці «Оборонні храми Поділля» Ольга Пламенецька про синагогу в Гусятині: «фактично кам’яна споруда синагоги (з відповідним гарнізоном та артилерією) забезпечувала оборону східної межі міста і, поруч із замком на західному краю тогочасного Гусятина та кількома християнськими храмами (примітка, зокрема оборонна Онуфріївська церква), була одним із вузлів оборони міста.»
А от оборонну синагогу в Сатанові Юхим Сіцінський навіть порівнював з замочком. У своїй праці «Оборонні замки Західнього Поділля XIV-XVII ст.» він зазначає: «Синагога виглядає як невеличкий замок. Вона має високі мури й міцне склепіння на вершку; дах на тому склепінню ховається за високі парапети (надмурки) з маленькими стрільницями. У стінах нижче од парапетів великі вікна з гостролукими верхами. З одного боку будинку прибудування для жіночого відділу. Завдовжки головний будинок синагоги 18 метрів, завширшки – 16 метрів»
На превеликий жаль, на сьогодні уціліло лише з десяток оборонних синагог. І майже всі вони в жахливому стані, а деякії в стадії повної руйнації. До вашої уваги, пропоную збірку з одинадцяти оборонних синагог України з фотографіями як виглядають ці споруди зараз і як виглядали вони колись.
1. Синагога в місті Броди, Львівська область. 1742 р
2. Оборонна синагога в місті Гримайлів, Тернопільська область, XVII ст.
3. Оборонна синагога в Гусятині, Тернопільська область, XVII ст.
4. Найбільша оборонна синагога в Україні - Велика синагога в місті Дубно, Рівненська область, XVI ст.
5. Синагога в Жовкві, Львівська область, 1692-1698 рр. у стилі ренесансу
6. Синагога з вежею в Луцьку, Волинська область, 1626 рік, відновлена
Старовинна ренесансна синагога з оборонною вежею має статус пам'ятки архітектури національного значення. Вона була зведена будована у 1620-х роках у центрі одного із єврейських штетлів Луцька. Цікавий факт, що привілей луцьким євреям на побудову кам'яної синагоги надав король Сигізмунд ІІІ, у якому зазначався наказ, що поруч синагоги потрібно збудувати оборонну вежу, прилаштувати гармату та обороняти євреям Луцьк разом з усіма мешканцями, якщо на те постане військова потреба. Це був вже другий дозвіл на будівництво синагоги через виниклий конфлікт. Згідно костельному правилу, юдейський храм не мав перевищувати висоту католицького храму. Але погодження на будівництво було отримане від самого короля, а вежа не перевищувала костельні :-)
От незадача. В мене десь є стара фотографія ще 2000 року цієї синагоги. Тоді я ще не знала, що це за така велика похмура, навіть моторошна будівля, тоді ще був дуже непривітний за погодою березневий короткий день. А от у 2007 році, здається, там було навіть кафе з музичним автоматом. Чому я її не сфотографувала вже на цифровий фотоапарат - не знаю ;( То ж маю тільки старовинну зображення ціжї досить цікавої оборонної синагоги , тому що вона з вежею!
7. Синагога в Острозі, Рівненська область, - одна з найстаріша оборонних синагог в Україні
Деякі джерела датують зведення цієї юдейської культової споруди аж початком 1400-их років. Перша згадка про синагогу як вже давно діючу та школу равинів при ній датується 1603 роком.
Знайомство з цією оборонною синагогою в мене ще попереду. Колись, дуже давно, коли я була в Острозі, через неймовірну кількість памяток і страшенно малу кількість часу, я не дійшла до неї. Дуже шкодую. Тоді синагога була в жахливому стані. Декілька років тому, почали її реставрацію, завдяки ініциативі Григорію Аршинову (Вічна йому пам'ять). Цікавий сюжет як розпочиналися відновлювальні роботи можна глянути тут Синагогу буквально підняли з руїн, відновили зовнішній вигляд , яким він був до 1930-их років. В мережі можна знайти її сучасні фотографі , а я до вашої уваги пропоную старі архівні фотографії.
8. Синагога з аріанським минулим в Підгайцях, Тернопільська область, кін. XVI — поч. XVII ст
9. Синагога, якій пощастило - Сатанів, Хмельницька область, 1532 рр. , реконструкція 1754
Синагога в стародавньому містечку на Хмельниччині вважається одніє з найдавніших у всій Східній Європі. Ще б пак рік її зведення датується 1532 , а то і за деякими джерелами взагалі 1514 роком.
Сатанівську синагогу я ще застала в руїні у 2008 році. А з часом, у 2014-2015 рр до 500-річчя культової споруди, синагогу повністю відновили, і тепер вона виглядає наче нова. Пощастило! Навіть не віриться, споглядаючі на фотографії нижче, що можна відреставрувати настільки добре. Тож нема нічого не можливого, сподіваюся, що такий щасливий квиток вхоплять і решта унікальних оборонних синагог в Україні, тим паче їх лишилося дуже мало.
10. Сокаль, Львівська область
11. Синагога в Шаргороді, Вінницька область, 1589 р. - одна з найстаріших сингог в Україні
Короткий, але цікавий відеосюжет про те. як відновлюють синагогу в Острозі
Якщо у вас є зауваження або доповнення пишіть мені в особисті на сторінку у фейсбуці або на мейл , що вказаний в контактах