Леськове

Палац Даховських

Леськовський палац насправді архітектурна перлина Черкащини. Він гарний, романтичний, маєток Даховських має цікаву історію. Стільки років проходить, а колишній маєток Даховських лишаєтья закритим, але туристів, що хочуть на власні очі подивитися на Леськовське диво тільки збільшується.

У 1772 роцi польськi шляхтичi Дахновськi придбали Леськове у монастирищенських князiв Ланцкоронських, й був родовою резиденцією Дахновських до 1917 року. Останнім власником Леьскове був син Казимира - теж Казимир, він й продовжив справу батька та дядька по удосконаленню маєтку. На озері зроблено штучний острівець , при чому не кохання, а мрій!В планах Дахновських було звести в Леськовському маєтку й порцеляновий завод, цегляний вони вже мали! Але плани порушила революція. Маєток селяни не знищили. А нова влада націоналізувавши його, вже мала свої плани.

Цікаві факти про садибу Даховських та палац в Лескове:

 1. Найімпозантніший палац Черкаської області та й Центральної України. Архітектурна перлина
 2. Романтичний палац зведений у стилі англійських середньовічних замків. Тому його часто називають замком, хоча насправді він ніколи не ніс оборонне значення , це - палац.
 3. Побудували палац брати Карл і Казимир Даховські, також на їх замовлення був розбитий поруч палацу й пейзажний парк.
 4. Ім'я першого архітектора палацу залишається невідомим. Звдеений палац 1850 року, реконструкція була 1890-их рр.
 5. Леськовський палац мав 20 залів для прийому гостей, балів та ігор, ванна, зимовий сад, багато кімнат, підвали, і навіть, підземні ходи.
 6. За радянські часи тут містився піонерський табір, санаторій, військовий шпиталь, склади.
 7. Верховна Рада порекомендувала Кабінету Міністрів України передати цю пам'ятку архітектури на баланс Міністерства культури України та включити її до Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Окрім того, враховуючи особливу культурну, історичну і наукову цінність комплексу, його оголошено історико-культурним заповідником державного значення
 8. З цього року після рекомендацій, що датуються 2013 роком й по 2020 рік садиба перебуває в аварійному стані, руйнується й надалі. Ніяких істотних змін з її збереження не здійснено!
 9. Закрита територія, яка й досі охороняється військовими. Найцікавійший, найгарніший, найзакритіший!
 10. Даховські були англоманами:
  1. Саме тому палац був зведений у стилі англійських замків
  2. Парк теж в англійському стилі
  3. На початку ХХ ст. власник маєтку Тадеуш Даховський відкрив в Лескове чи не першу в Україні чайну із назвою... «Товариство тверезих». Кажуть, що в ній безкоштовно подавали чай і солодощі, пропагуючи здоровий спосіб життя. (Я б тут почаювала, обожнюю чай!
  4. Даховські займалися розведенням англійських жеребці. В маєтку Даховських були стані, іподром, конезавод.

Більше фотографій палацу Даховського 2008, 2009, 2020 рр. на сторінці Памяток України в фейсбуці (Меті) в окремому альбомі

Як доїхати до Леськове

Найліпше їхати до Монастирища, і вже звідтам в Леськове. Якщо Велике Будівництво не пройде через дорогу Жашків-Цибулів, то не рекомендую їхати - це дуже погана дорога, з ямами.

Як пройти в палац, спробуйте легально - через КПП.

Де зупинитися на ніч та де поїсти?

Якби Леськовський палац був би офіційною атракцією, думаю, це розвило б й туристичну інфраструктуру села. Як колись це було при панах Даховських. Найближчі зупинки на нічліг та обід - Монастирище та Умань

Мітки: Черкаська область, палаци, палаци та садиби,