Орловець

Sightseeing. Цікаві місця Трохи про Орловець

Власником села був князь Потьомкін, а після його смерті переходить у спадок княгині Юсуповій. Вона передала його в 1808 році графу Северину Йосиповичу Потоцькому, одруженому на Жозефіні Браницькій. В 1862 році Орловець переходить у власність графа Мнішек.

Орловець було ціле промислове містечко. Тут діяли скловарний завод, гончарний і цегельний заводи, гуральня. В 1834 році в селі збудовано перший у Київській губернії бурякоцукровий завод. Там виробляли і цукор-пісок та рафінад. 1907 року завод згорів, але його залишки були розташовані ще у 2009 році за селом в районі - "Заводище". (На жаль, я була пішки та йти туди було дуже далеко). При цукрозаводі діяла лікарня. Вважається, що це на той час була перша облаштована лікарня на Городищині.

Згідно деяким путівникам, в Орлівці зберігся фундамент панської садиби. Я не знайшла. І ніхто з місцевих не зміг підказати. Садибу було зведено 1846 році, це був великий кам’яний палац.

Але в результаті експромту-допиту мешканців Орлівця вдалося з’ясувати, що був в селі костел. Його переробили на сільський клуб. Проте, ніде більше крім такої усної згадки за костел я не зустріла.

Згідно праці Похилевича Л. "Сказанія о населенныхъ мѣстностяхъ Кіевской губерніи" в Орлівці в середині ХІХ ст. проживало 3 786 православних, 116 римокатоликів і 38 євреїв. Ймовірно, і існував костел, а також молитовний юдейський будинок.

На малюнку Орлівця можемо побачити два храми. На ті часи у ХІХ ст. в селі була дерев'яна Свято-Миколаївська церква, побудована 1779 року запорізьким козаком Кирилом Половим. Друга церква, в ім'я Архистратига Михаїла, згоріла в 1801 році.

До 1907 року школи діяли при церквах. Це було основне навчання - писання та читання, вже після 1907 року в селі з’явилася інша школа на два класи. Туди діти поступали після церковно-приходської школи.

Єдина, пам’ятка Орлівця, що зберіглася - це дерев’яна церква св. Миколи. Вона була зведена наприкінці ХІХ ст. Точної дати не знайшла або у 1876, або у 1886 році.

Слід зауважити, що навколо Орлівця було знайдено багато різних поселень: трипільське та скіфське поселення Орловець 1, трипільське, бронзове і скіфське поселення Орловець ІІ, поселення Зарубинецької культури.

Костел в Орлівці?

Буду дуже вдячна за інформація чи був костел і чи є це колишній костел. Пишіть на сторінку у Фейсбуці

Мітки: Черкаська область, церкви, дерев'яні храми,