Рижавка

Sightseeing. Цікаві місця Маленька історична довідка про село Рижавка та її памятку

Розташована Рижавка на обох берегах річки Ятрані, всього за 7 км від заліхничної станції Умань.

Рижавка відома була у XVIII ст. як Ружанка. Тоді Рижавка належала родині Потоцьких. Останнім власником з Потоцьких був Селезій-Францишек Потоцький. Наступним власником Рижавки був адвокат Адам Мощенський, довірена особа Станслава Щенсного Потоцького. Мощенський був шляхетський політичний діяч, мемуарист, учасник Барської конфедерації 1768 року. Його дружина - донька Леонарда Свейковського (той хто розбодував і володів замком-резиденціє у Шпикові). У 1823 рогці Адам помер, взагалі в нього була дуже цікава біографія. Від шлюбу з Свейковською він мав двох синів. Але спадок, принаймні основний дістався старшому Юзефу. Ніби брав участь у Листопадовому повстанні, був увязнений. Емігрував до Парижу. А у 1846 році Рижавку продав поміщику Серафиму Феликсовичу Косовському разом з іншим селом.

Знайшла цікаву інформацію, що 1827 року в Рижавці побудовано першу в Київській губернії цукроварню, але вона проробила всього 10 років і згоріла. в Інших джерелах вказується , що це була перша цуковарня в Уманському повіті.

На території села виявлено залишки кількох поселень доби бронзи та черняхівської культури. На одному з двох могильників черняхівської культури знайдено понад 50 поховань. Похилевич ще на середину ХІХ ст. в своїй праці вказував на існування кургана на захід від села - Турів ріг.

В книзі "Географічно-статистичний словник Російської імперії" за1873 рік вказується, що в Рижавка мала 292 двори, кількість мешканців складала 1653 людини. Також зазначається, що в Рижавці були православна церква, католицька каплиця та завод з цегли, й також згадується за старовинну могилу з красивою назваою Турів Ріг.

Sightseeing. Цікаві місця А що є? Покровська церква

На місці старої деревяної церкви на кошти власника села - Косовським було зведено церкву у 1851-1854 рр. доволі незвичної архітектури. Або вона була за радянські часи змінена, що цілком ймовірно зважаючи на маленьку батьку та купол. Цікавими в церкві є головний та бічні портали.

Похилевич в своїй праці розповідає, що біля церкви стояла деревяна старовинна дзвіниця. Це означає, що мурована висока дзвіниця була зведена пізніше. Також краєзнавець ХІХ ст. зазначає, що муроана церква "має хороші срібні сосуди, влаштовані нинішнім її священником Григорієм Ямковським. По штатах церква зачислена до 5 класу; землі має 44 десятини."

Хата з села Рижавка була перевезена до музею Народної архітектури та побуту України. Вона є представницею традиційного типу зрубного житла ХVІІІ століття, яке має розвинене планування: на дві хати через сіни. Права половина хати не збереглася й була відтворена подібно до збереженої лівої частини.

Микола Жарких на своєму сайті, до речі, першому краєзнавчому сайті в Україні, "Мислене Дерево" наводить інформацію, що в Рижавці до 1793 року існував костел і зазначає що католицька каплиця діяла ще у 1855 році. В останню фверть ХІХ ст. в селі нараховувалося всього 15 католиків. Що сталося з цією каптолицькою каплице і де вона була розташована - мені невідомо.

Мітки: Черкаська область, млини, церкви,