Фортеця в Чернігові
Дитинець - це найбільш укріплена частина давнього міста на Русі. Це було свого роду місто в місті. Саме тут розташовувався княжий двір, разом з князем тут мешкали бояри та військова залога. Як правило дитинець розміщувався на стратегічному місці, з якого добре проглядалася най прилегла територія. Чернігівський дитинець мав вали, рови, вежі, мури.
Колись в І-ІІ ст. на цьому місці були давні поселення. А коли виникло місто, тут почали зводити оборонні укріплення (V-XII ст.). Вже на початку XII ст. тут існувала добре укріплена фортеця. А на початку XIII ст. Чернігів був процвітаючим містом, у ці часи довжина оборонних споруд дитинця складала 1600 м, а площа —16 га.
На території дитинця при археологічних дослідженнях було знайдено залишки княжого терему, будівлі бояр, брам, храмів
В наші дні на колишньому Дитинці - парк культури та відпочинку. На алеї – валах розташовані гармати XVII-XVIII ст.
Карта-схема «Чернігів стародавній»
З сайту Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»
- Спасо-Преображенський собор, ХІ ст.
- Борисоглібський собор, ХІІ ст.
- Будинок полкової канцелярії, XVII ст.
- Колегіум, XVII-XVIIІ ст.
- Державний архів XVIIІ ст.
- Історичний музей, ХІХ ст.
- Художній музей, ХІХ ст.
- Хрещальня, ХІХ ст.
- Спортивна школа, ХІХ ст.
- Пам'ятник гетьману І.Мазепі
- Пам'ятник О. Пушкіну
- Пам'ятник Т. Шевченку
- Пам'ятник загиблим воїнам
- вул. Горького
- вул. Підвальна
- вул. Преображенська
Кам'яниця Лизогуба
На території дитинця наприкінці XVII ст. зводиться кам’яниця для чернігівського полковника Якова Лизогуба. Потім будівля належала Івану Мазепі. У XVIII ст.. використовувалась як приміщення полкової канцелярії Чернігівського козацького полку. Первісно споруда була двоповерховою, однак зназанала перебудувань. Кам’яниця зовнішньо декорована пілястрами та півколонками, карнизи - з розкріповками, кронштейни, наличники та мандрики. Кам’яниця Лизогуба, або будинок полкової канцелярії вважається найімпозантнішою цивільною будівлею Лівобережної України XVII ст.