Короп

Sightseeing. Цікаві місця Коротка історична довідка

Перша згадка про Короп в історичних джерелах датується 1638 роком. Хоча все частійше вважається , що вважається, що Короп - походить від давньоруського міста Хоробора, яке згадується в Іпатіївському літопису ще під 1153, 1159 та 1234 роками.

З 1659 року Короп став сотенним містом Ніжинського полку. Коропська сотня підпорядковувалась безпосередньо не полковнику, а гетьману й становила особливу військову одиницю. За гетьманських часів місто набуло розквіту, Короп мав свій герб, щокрема тут розміщувалася козацька артилерія. У Коропській фортеці розміщувалися з десяток гармат. Фортеця у Коропі мала декілька укріплених воріт, а на підступах до дитинця розміщалася унікальна для Лівоберіжжя споруда церква-фортеця св. пророка Іллі.

Іллінська церква

Найцікавіша споруда міста - Іллінська церква. Вона,як вважає знавець української архітектури Михайло Павлович Цапенко, була побудована не у середині XVIII ст.,а наприкінці XVII ст.. Мистецтвознавець чітко вказує в своїх роботах на різницю в структурі церкви та її просторовому рішенні, тому висуває можливість будівлі як оборонної башти -донжон , яку в XVIII ст переробили на храм. Про оборонне призначення свідчать і товстенні стіни храму – 2 м, натомість ширина церковної зали дуже маленька всього 5м.

Будівля храму зазнавала перебудов, руйнувань.

В 30-х рр. XX верх церкви було розібрано, так вона і простояла тривалий час в руїнах, лише недавно її почали реставрувати. Але вже пройшов тривалий час, а результату робіт так і не видно. Будівля стоїть руїною.

фото 2004 року

Вознесенська церква

Напроти руїн Іллінської церкви розташована біленька справна Вознесенська церква. Храм був споруджена 1764 року на кошти отамана військової частини, що розміщалася в Коропі – “генеральної армади”, Петра Мартиновича Юркевича.

За зразок для будівництва нового храму взяли церкву в Лемешах. Баштоподібна, тетраконхового типу. Має особливість притаманну дерев’яним храмама - восьмибічне вхідне приміщення.

Сьогодні, форма бані відрізняється від форми бані церкви в Лемешах, але невідомо, можливо була пізніше перебудована. Інтер’єр містить гарні розписи XVIII ст. Як діючий храм, церква відновлена в 1947р.

Дзвіниця була побудована пізніше.

Успенська церква

Зведена Успенська церква 1894 року. 1930-их рр. церкву як й багато храмів на території України закрили. У приміщенні встановили кропорушку, тут був млин, потім пилораму, потім склад. 1993 року була зроблена реставрація , поновили стінопис, тут розмістили експозицію історико-археологічного музею. З 1997 року тут нарешті почав діяти храм.

Феодосіївська церква

Феодосівській церкви пощастило трохи більше ніж Іллінській. Вона не в руїнах, але й не церква більше. Зведена у 1880-их роках у псевдоросійському стилі. Вона як і решта теж були закриті. Їй знесли верх та переробили приміщення під кінотеатр.

Синагога

Деяку частину населення Коропа складали євреї. На середину ХІХ ст у Коропі існувала деревяна синагога, вже 1886 року була зведена мурована за проектом архітектора Шмиглевського, на 1910 нараховувалося вже дві синагоги. На цей день у місті одна синагога, вона стоїть пусткою, нікому не потрібна. До цього тут був склад.

Міська архітектура

У Коропі збереглася міська забудова кінця ХІХ початку ХХ століття мурована та дерев'яна

Мітки: Чернігівська область, церкви, оборонні храми, синагоги, синагоги та кенаси,